Zářící bolid se rozpadl nad Spojenými státy – Michigan, Ohio a Illinois

Tanda Gmiter
MLive
11.května 2019

 

“Dostáváme zprávy o záblescích světla z jasného meteoru, který byl pozorován před třetí hodinou v noci,” píše se ve facebookovém příspěvku národní meteorologické služby NWS v Grand Rapids ze sobotního rána. Pozorovatelé noční oblohy se ozvali brzy.

Zprávy o pozorování jevu přišly z Coopersville, Manistee a Muskegonu. Většina zpráv svědčí o tom, že meteor byl pozorován kolem 0:45h místního času.

Jedna ze svědkyň popsala událost pro NWS takto: “Kvůli mrazu jsem přetahovala plastové fólie přes své zahradní bedýnky a zaregistrovala jsem blikající světlo. Otočila jsem se za sebe, abych se podívala na pouliční lampu a uviděla jasně zelený meteor letící po obloze, rozpadající se na kousky, přičemž mi postupně mizel za alejí stromů. Bylo to velmi blízko, aby člověk spatřil červené a oranžové záblesky při rozpadu a zářivou zeleň obklopující hořící úlomky. Jasně bílý ocas zůstával jako poslední stopa.”

 

 

Ohnivá koule je meteor jasnější než planeta Venuše. Popis ženy z Coopersville zní jako pozorování bolidu. Jak píše AMS, bolid je mimořádný druh meteoru, který na závěr svého letu exploduje a často lze vidět jeho fragmentaci.

Komentář: Na internetu se během několika dní objevilo mnoho nahrávek. Následující je také z Michiganu, publikovaná kanálem USA Today.

Zprávy o pozorování přišly i ze států Ohio, Indiana a Illinois, odkud je další video, nahrané domovní bezpečnostní kamerou.

 

SOTT archiv: ‘Brilliant’ meteor fireball seen flashing across skies of Michigan, Ohio, Illinois and Indiana

 

Print Friendly, PDF & Email
Sdílejte

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

blank