Zvláštní trend? Obyvatelům tzv. vyspělých zemí klesá IQ a vědci netuší proč.

Evan Horowitz
NBC News
Přepracoval: kan, iDnes.cz
22.května 2019

 

Západní Evropa i Austrálie čelí snižování průměrné inteligence měřené hodnotami IQ. Hloupnutí ještě vzdorují Spojené státy, napsal americký analytik Evan Horowitz. Podle něj způsobuje zvrat spíš zpohodlnění, než imigrace. Čeští psychologové jsou v hodnocení vývoje i významu IQ opatrnější.

„Lidé se stávají hloupějšími. To není úsudek, ale globální skutečnost. V řadě vedoucích zemí začalo IQ klesat,“ otevírá Horowitz svůj článek, který odkazuje na 12 odborných studií.

Snižování inteligence může omezit vědecké objevy a zhoršit vyhlídky (globální) ekonomiky, varuje. Zároveň se oslabuje schopnost lidstva řešit komplexní výzvy jako jsou umělá inteligence a globální oteplování.

Horowitz uznává, že IQ není vše a pro úspěch je neméně důležitá například vytrvalost. IQ testy ale mají vypovídací hodnotu. Výzkum ukázal, že lidé s vyšším IQ dosahují častěji lepších studijních výsledků (a zprostředkovaně tedy i výdělků) i delšího dožití. Země s vyšším průměrným IQ mají větší šance na hospodářský růst a vědecké inovace.

Různý pokles IQ zpozorovali v Norsku, Dánsku, Británii, Francii, Německu i Austrálii. Trend se zatím vyhýbá USA, což ale podle Horowitze není důsledkem americké výjimečnosti.

„Pokud IQ klesá v jiných vyspělých zemích, ale ne tady, možná to znamená, že nejsme opravdu vyspělou zemí,“ napsal v narážce na „příliš mnoho chudoby“. Zároveň vyjádřil přesvědčení, že hloupnutí zřejmě dorazí i do jeho vlasti.

Přestože například v Norsku a Francii nepoužili stejné testy ani vzorek populace, lze výsledky z nich chápat jako potvrzení obecné tendence. „Kolem přelomu 21. století začalo mnoho ekonomicky vyspělých států zažívat určitý pokles IQ,“ shrnul vývoj Horowitz.

Připomněl přitom, že v posledním více než půlstoletí IQ v populacích rostlo. Což příliš neladí s názorem, že inteligence je z větší části dědičná. Lidem se zlepšovaly kognitivní schopnosti díky sociálním podmínkám. Horowitz zmiňuje kvalitnější školství a (intelektuálně) náročnější pracovní prostředí, přínosem ale bylo určitě i zlepšení výživy a zdravotnictví.

Hloupnou i děti chytrých, možná i kvůli mobilům

Pro současný pokles průměrného IQ nabízí Horowitz několik možných a ne vždy vzájemně konkurenčních vysvětlení. Někteří věří, že roli hraje hlavně fakt, že méně inteligentní lidé mívají více potomků. Někdo se domnívá, že „rozšíření imigrace může do společností s jinak vyšším IQ přinášet méně inteligentní přistěhovalce“.

Tímto způsobem ale nelze vysvětlit další zjištění z Norska, že IQ klesá i uvnitř stejných rodin. „Problémem není, že vzdělaní Norové jsou stále více přečíslováni imigranty s nižším IQ nebo dětmi méně vzdělaných spoluobčanů. Dokonce i děti rodičů s vysokým IQ po žebříčku IQ sklouzávají,“ upozornil Horowitz.

Dodal, že i mladší sourozenci mívají horší výsledky než jejich starší bratři a sestry, což musí způsobovat vlivy prostředí. Jako hlavní vysvětlení uvádí nárůst počtu pracovních pozic v sektoru služeb, které jsou méně intelektuálně náročné a tak usnadňují zakrňování mozku.

Do úvahy ale přichází i možnost, že globální oteplování snižuje výživnost potravin.

 

Komentář: Takzvané ‘globální oteplování’, největší podfuk v historii, rozhodně není příčinou snižování kvality potravin. Příčiny tohoto problému se dají najít zejména v moderním intenzivním zemědělství, které likviduje důležité látky v půdě a zamořuje ji nežádoucími toxiny:

 

Objevilo se i podezření, že moderní informační přístroje podlomily schopnost mladších generací soustředit se.

Horowitz zodpovídá za komunikaci výzkumu v think tanku FCLT Global, který sídlí v Bostonu a podporuje větší roli dlouhodobých hledisek v ekonomickém rozhodování. Dříve pracoval jako analytik a novinář se zaměřením na datovou žurnalistiku. Působil také na prestižní Harvardské univerzitě. Jeho článek o IQ zveřejnily weby dvou televizí – americké NBC a evropské Euronews.

O inteligenci mnohé nevíme

Horowitz přehlíží zjištění, která nepotvrzují jeho pesimistický pohled. „Skutečně byly v některých zemích hlavně severní a západní Evropy získány výsledky, které nasvědčují poklesu IQ v tamních populacích. Ale stále je mnohem více výsledků, které naznačují spíše nárůst IQ. Takže s interpretací buďme opatrní,“ sdělil iDNES.cz Tomáš Urbánek, ředitel Psychologického ústavu AV ČR.

Ke zdrženlivosti vyzval i Vladimír Marček, psycholog Mensy ČR, která sdružuje lidi s nadprůměrným IQ. „Dodnes neumíme říct, jestli jsme se oproti minulým generacím opravdu zlepšili v inteligenci, nebo jen v IQ testech,“ upozornil na to, že inteligence a hodnota IQ nejsou zcela totožné věci.

„Stejné je to s těmi několika současnými studiemi, které naopak v některých zemích naměřily pokles IQ o přibližně dva body za desetiletí. Nevíme, jestli se jedná o problémy s měřením, nebo opravdu o posun v inteligenci. Stejně tak neznáme důvody tohoto jevu,“ doplnil.

Marček se nepřiklání k domněnce, že by pokles IQ způsobovaly genetické vlivy pozdějšího rodičovství, které je ve vyspělých státech typickým jevem posledních desetiletí.

Příčinu nehledá ani v imigraci, neboť „změny uvnitř rodin jsou stejně velké jako ve společnosti, do které přichází cizinci“. Určitou roli ale podle něj může hrát mimo jiné znečištěné ovzduší.

Je to poplašná zpráva, Češi nehloupnou

Česko snižování IQ nezaznamenalo, ujistil brněnský psycholog Hynek Cígler. Ten situaci v tuzemsku popsal v časopise Intelligence, který je nejautoritativnějším odborným periodikem k danému tématu.

„Náhodně vybraný současný osmák dosáhne ve dvou různých IQ testech s 68, resp. 80 procentní pravděpodobností lepšího výkonu než náhodně vybraný osmák z roku 1971. Mediální diskurz o tom, že děti jsou stále hloupější, neodpovídá vědeckým poznatkům,“ poznamenal s tím, že Horowitzův článek vnímá spíše jako poplašnou zprávu.

„Pro praktický život jsou ale pozorované změny relativně malé. Takže si nejsem jistý, zda je v reálném životě patrné, že by žáci základních škol „zinteligentněli“. Mnohem zásadnější pro život je, jak lidé inteligenci využívají, než jaké mají výsledky v IQ testech,“ uzavřel.

 

Komentář: Myslíme si, že stav společnosti nejlépe ukazuje, jak jsme na tom s inteligencí doopravdy. Dovětek, který připojil autor z iDnes k výtažku z článku Evana Horowitze, nás má ujistit, že v ČR jsme na tom dobře a není třeba se obávat. Kdyby redakce přeložila celý článek, bylo by patrné, že studie, která došla k závěrům o snižující se inteligenci obyvatelstva, byla neuvěřitelně rozsáhlá. Analyzuje přes 700.000 testů lidí ve věku 18-19 let v období od konce 60. let až do roku 2009. Výsledky jsou hodně přesvědčivé. Vrchol křivky, která zaznamenává postupný nárůst inteligence, se objevuje u lidí narozených zhruba v polovině 70.let a pak nastává pád dolů. Což koresponduje s procesy, jež se začaly odehrávat na přelomu 80. a 90. let 20. století a kulminují dodnes. Generace, které v tomto období byly v útlém dětství nebo se teprve rodily, byly vystavené stresům, které naše civilizace za celou svou historii nepamatuje.

Mezi pravděpodobné důvody, které autor společně s jinými novináři v mainstreamových médiích raději nezveřejní, patří mimo jiné znečištění životního prostředí, vakcíny, elektrosmog, geneticky modifikované potraviny, strava postrádající dostatek zdravého živočišného tuku a masa/proteinů, stres, traumata, nedostatek smysluplné interakce mezi dětmi a rodiči, rozklad rodiny a společenství, a v neposlední řadě oblbující média. Několik příkladů zde:

 

Další články v češtině:

Glyfosát: degenerace chronickou nemocí

Závažné kontaminace očkovacích látek v posledních letech a jejich vážná rizika

Jak se chránit před elektromagnetickým zářením

Podceněné nebezpečí znečištění půdy mikroplasty

Problémy se štítnou žlázou – rozhovor s dr. Annette Schippelovou

Mobil, lidská práva a nádory na mozku

Jód – potlačované vědomosti, které mohou změnit váš život

Tuky neomezeně, bílkoviny střídmě, na cukry zapomeňte

Je to jasné – je načase upustit od nebezpečných směrnic nízkého obsahu tuku

 

SOTT archiv: Dim future? IQ rates are mysteriously declining throughout much of the developed world

 

Print Friendly, PDF & Email
Sdílejte

One thought on “Zvláštní trend? Obyvatelům tzv. vyspělých zemí klesá IQ a vědci netuší proč.

  • Avatar
    June 8, 2019 at 11:01
    Permalink

    Celá vyspelá civilizacia vznikla na cukre , bravčovom mäse a hovädzine a orechoch. Dnes máte umelý cukor Aspartam dávaný pre zisk do všetkého, zvyšujúcu cukrovku z aspartamu málo hovädziny a chudobné potraviny na stopové prvky – veľkovýroba ! Ľudské telo si nevie rady, tak aj mozog nových generácii je hlubší a ľahko podlieha vplyvu medii a internetu, lebo im to nemyslí ! Na obyčajnom kryštálovom cukre boli do 1990 vybudované všetky objavy a diela na Zemi. Rakety na cukre, Concord lietadlo na cukre, atomove elektrarne, na cukre , Einstein na cukre, Pasteur, na cukre ! Dnes jeme všetci GMO, Aspartam, fruktozový cukor a logika je preč z Homo sapiens ! A Tak budeme len ľudské zvieratá !

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

blank