Malajský premiér: Vyšetřování MH17 bylo „od samého počátku podfuk k obvinění Ruska“

Tyler Durden
Zero Hedge
Překlad: Reformy.cz
20.června 2019

 

Malajsie vyjadřuje hlubokou nespokojenost s Holandskem vedeným vyšetřováním zřícení letounu MH17, které s konečným závěrem „ukazovalo prstem na Rusko ještě, než nějaké vyšetřování vůbec začalo,“ řekl podle RT malajský ministerský předseda. Malajsie tvrdí, že jsou z toho „nešťastní“ a ministerský předseda této země řekl, že při tomto šetření bylo „více politikaření než hledání faktů.

Ministerský předseda Malajsie Mahathir Mohamad tato prohlášení pronesl poté, co společný vyšetřovací tým zveřejnil poslední výsledky tohoto vyšetřování, které zkratovitým usuzováním ukazují prstem na Moskvu. Malajsie říká, že v důsledku toho není přesvědčena o řádnosti tohoto vyšetřování.

„Jsme z toho velice nešťastní. Od samého počátku to byla jen politická hra hledající, jak obvinil Rusko ze špatnosti. Ještě než ten případ začali zkoumat, tak už tvrdili, že sestřelení MH17 provedlo Rusko,“ řekl místním médiím ministerský předseda.

Společný vyšetřovací tým ve středu určil čtyři osoby, tři Rusy a jednoho Ukrajince, jako potenciální podezřelé, kteří sehráli „významnou roli“ při sestřelení MH17, když jim předtím údajně z Ruska přistrčili protiletecké rakety Buk. Jak Moskva, tak mezinárodní vyšetřovatelé se shodují, že malajský letoun byl opravdu sestřelen raketou Buk.

Ale Moskva říká, že ta raketa patří ukrajinským vojákům a takový již vyřazený typ rakety v ruských ozbrojených silách už dávno neslouží. Malajsie říká, že by chtěli, aby než se ukáže na Rusko, existoval také nějaký „důkaz o vině.“

„Prozatím žádný důkaz neexistuje, jen něco jako jedna paní povídala,“ říká Mahathir.

Toto zřícení vyšetřovala i holandská Bezpečnostní rada, která se soustředila na technické aspekty této tragédie. Ti kritizovali Ukrajinu, že během ozbrojeného konfliktu na východě v roce 2014 tam neuzavřeli vzdušný prostor, což k tomuto incidentu rovněž přispělo. Přesto ale, jako to komentuje Moskva, tato konečná zpráva je plná „vzájemných rozporů“ a „nepodložených tvrzení.“

 

Komentář: Dlouhotrvající vyšetřování na půdě Holandska bylo zametáním stop pod koberec. Začalo to dohodou mezi Ukrajinou, Austrálií, Holandskem a Belgií, že všechny výsledky šetření ohledně příčiny pádu MH17 zůstanou přísně tajné, dokud se všechny strany nedohodnou jinak. Kterákoliv ze signatářských zemí má právo vetovat rozhodnutí ostatních.

Snad nejvýraznější byl z vyšetřování vyplývající fakt, že kokpit letadla byl prostřílen leteckým kanónem a v celém incidentu musel být zapojen vojenský stíhací letoun. Dnes se již o tomto detailu a dalších faktech ve zprávách vyšetřovací komise vůbec nepíše. Snad i proto, že by se ukázalo, že kanón, ze kterého se střílelo, byl montován v rámci modernizace gruzínskou firmou ve spolupráci s izraelskou společností Elbit Systems na ukrajinské stíhačky Scorpion Su-25KM. A o bombě, která byla na palubu pravděpodobně umístěna na holandském letišti Schipol, které zabezpečovala izraelská firma, ani nemluvě.

 

Print Friendly, PDF & Email
Sdílejte

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

blank