Noční svítící oblaka: ohromný nárůst jejich výskytu nad Evropou a USA

SpaceWeather
8.června 2019
Překlad: redakce NaSeveru.org
Titulní foto © Gofororbit

 

Uplynulé noci došlo k masovému výskytu polárních mezosférických mračen (označovaných také jako noctilucentní neboli noční svítící oblaka), kdy byla vlákna meteorického kouře pozorována nad Evropou a v USA až v Oregonu a Utahu. “To mě překvapilo”, řekl Andrew Robb z Beaverton OR. “Už je to skoro 10 let, co jsem viděl noctilucentní mraky tady v Oregonu. A teď jsou zpátky!

Robb si vyfotil následující obrázek chvíli po západu Slunce 8.června. “Oblaka zabírala celý horizont”, řekl. “Jejich vlnitá struktura byla fascinující.”

NLC (noctilucent clouds) jsou nejvýše plovoucí mraky naší planety. Vznikají díky kosmickému prachu z meteoroidů, kolem jehož částic se formují krystalky. Mračna jsou velmi chladná a plná těchto krystalů. Když Slunce tyto krystaly osvítí, začnou zářit elektrizující modrou barvou.

Obvykle jsou NLC k vidění v polárních oblastech, ale tento rok je lidé mohou pozorovat i ve středních zeměpisných šířkách. Minulou noc se mračna objevila ve státech Utah, Minnesota, Wisconsin, Washington, Montana, Iowa, Oregon and Maine. Modře zářící vlny pokryly také velkou část severní a střední Evropy. Takto vypadal úsvit v Polsku 9.června:

 

Noční svítící oblaka

 

“Byl to neskutečně nádherný pohled na svítící oblaka”, řekl fotograf Marek Nikodem z polského Szubinu.

Proč jsou noctilucentní mračna najednou tak jasná? Předchozí studie ukázaly, že polární mezosférická mračna někdy vykazují zvýšenou četnost během solárního minima. Tyto podmínky právě nastaly, když Slunce nemělo žádné skvrny nepřetržitě po 21 dní, což umožňuje mrznutí meteorického kouře vysoko nad povrchem Země.

V současné době neumí nikdo přesně předvídat, kdy se noční svítící oblaka objeví. Ovšem případ z minulé noci naznačuje, že jich uvidíme mnohem více a to i v oblastech dále od pólů.

Tipy k pozorování: Dívejte se západním směrem 30-60 minut po západu Slunce. Pokud na nebi spatříte zářící modrobílá vlnící se vlákna, tak jste nespíše zahlédli noctilucentní mračno.

 

Komentář: Fotografie NLC z Wisconsinu a Minnesoty…

blank

 

blank

 

Následující týden byla tato mračna pozorována v Holandsku (13.-14.6.)…

 

…a znovu v Americe, kde padl rekord v pozorování NLC na nejjižnější severní zeměpisné šířce (34,1°). Don Davis nafotil polární mezosférická oblaka v Joshua City, nedaleko Los Angeles:

NLC Don Davis

 

 

Zpráva České astronomické společnosti svědčí o četném výskytu NLC i u nás:

Velmi jasná noční svítící oblaka dnes o letním slunovratu pozorována z celého území Slovenska a České republiky! Snímek zachytil známý pozorovatel noční oblohy Martin Mašek z Liberce.

Gepostet von Česká astronomická společnost am Freitag, 21. Juni 2019

SOTT.net archiv: Huge outbreak of noctilucent clouds occur in Europe, US

 

Print Friendly, PDF & Email
Sdílejte

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

blank