NASA předpovídá nejnižší sluneční aktivitu za posledních 200 let

Sebastian Kettley
The Express
Překlad: redakce NaSeveru.org
15. června 2019
Foto © NASA / SDO

 

Kosmické proudění řízené Sluncem se odvíjí od jedenáctiletého cyklu střídajícího se solárního minima a maxima. Během fází solárního minima aktivita na povrchu naší hvězdy poklesne a sluneční skvrny, stejně jako erupce, jsou mnohem vzácnější.

Naopak během solárního maxima se můžou objevit stovky skvrn, které zásobují okolní prostor výtrysky energie, jež mohou zasáhnout i Zemi. Podle NASA nyní Slunce vstupuje do nového cyklu – a ten má být neslabší za posledních 200 let.

NASA očekává začátek nového cyklu v roce 2020, následovaný solárním maximem v roce 2025.

Schopnost přesně předvídat nejaktivnější sluneční roky se jeví jako mimořádně důležitá právě v této době, kdy by NASA ráda znovu vyslala astronauty na Měsíc.

Když na Slunci probíhají bouře, k Zemi míří velké množství kosmického záření. To může poškodit satelitní sítě, narušit elektrické rozvodné soustavy a dokonce ohrozit mise na Měsíc.

NASA vydala prohlášení, ve kterém se píše, že: “…schopnost předpovídat tyto události je čím dál důležitější, protože se připravujeme vyslat na Měsíc první ženu a dalšího muže v rámci programu Artemis. Výzkum, který právě probíhá, může odhalit novou spolehlivou metodu předpovědi sluneční aktivity.”

“Sluneční aktivita se stupňuje a klesá v rámci jedenáctiletého cyklu. Předpověď pro další cyklus nám říká, že bude nejslabší za posledních 200 let.

 

(c) David Hathaway/NASA Marshall Spaceflight Center

“Maximum tohoto přicházejícího cyklu – ohledně počtu slunečních skvrn, což je standartní měřítko sluneční aktivity – by mohlo být o 30-50% slabší, než to předcházející.

“Výsledky ukazují, že nadcházející cyklus začne v roce 2020 a dosáhne maxima v roce 2025.”

Nebezpečí je zcela reálné – v roce 1972 došlo podle NASA k silnému výbuchu radiace, která prolétla kosmem právě mezi misemi Apollo 16 a 17, které mířily na Měsíc.

Na Zemi nás před účinky kosmického záření a sluneční aktivity chrání magnetické pole.

Ve vesmíru ovšem taková přirozená ochranná bariéra proti kosmickému záření neexistuje.

Během solárního maxima se na povrchu Slunce objevují skvrny v podobě viditelných tmavých fleků. Tyto skvrny představují oblasti, kde konvergují sluneční magnetická pole tisíckrát silnější, než je to zemské.

Jednotlivé sluneční skvrny mohou mít životnost od několika hodin až po několik dní (i několik týdnů, pozn.překl.).

NASA sdělila: “Čím méně jich pozorujeme během solárního maxima, tím menší počet silných erupcí můžeme očekávat.”

Podobná předpověď pro nadcházející solární maximum byla publikovaná Centrem pro předpovídání kosmického počasí (US Space Weather Prediction Center – SWPC). Podle jejich údajů začne maximum někdy mezi lety 2023-26. Agentura sdělila svůj odhad: “Sluneční cyklus č.25 bude rozsahem podobný cyklu č.24.”

“Předpokládáme, že sluneční maximum nezačne dříve, než v roce 2023, a nejpozději v roce 2026, přičemž minimální počet skvrn se bude pohybovat kolem 90 a maximální přibližně 130.”

“Panel výzkumníků očekává konec současného cyklu 24 a začátek cyklu 25 nejdříve v červenci 2019 a nejpozději v září 2020.”

Komentář: Bez ohledu na to, co se nám NASA snaží namluvit o letech na Měsíc, podstatná informace z tohoto článku leží v datech, která potvrzují předpovědi z minulých let. Slunce vstupuje do fáze hlubokého solárního minima a to, co nás zajímá nejvíce, nejsou vesmírné mise, ale vývoj klimatu na Zemi. Zatím to vypadá, že nejoptimističtější předpověď na příští dekády hovoří o Daltonově minimu. Ty ostatní jdou mnohem dál a mnohé z nich očekávají nástup doby ledové a dlouhé desítky let mrazivého klimatu.

Print Friendly, PDF & Email
Sdílejte

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

blank