Italská sopka Stromboli se probudila, turisté v panice skákali do moře

Novinky.cz
3.července 2019

 

Italská sopka Stromboli ležící nedaleko Sicílie se ve středu probudila k životu. Po silné explozi, která otřásla ostrovem, začala chrlit dým, lávu a kusy horniny. Lidi zachvátila hrůza, mnozí turisté začali v panice skákat do moře, píše agentura ANSA a DPA. Nejméně jeden člověk kvůli výbuchu zahynul.

Stromboli, Itálie

„Z kráteru vychází obrovský sloupec hustého dýmu,“ popsal agentuře ANSA svědek. Jiný uvedl, že nastaly „mocné exploze“, po nichž sopka začala chrlit kouř a roztavenou horninu.

Šéf hasičů Giuseppe Biffarella potvrdil, že na některých místech ostrova vypukly požáry. Podle agentury ANSA má výbuch na svědomí život jednoho člověka, turisty, který se nacházel poblíž kráteru a zřejmě jej zasáhly žhavé kameny. Další člověk utrpěl zranění.

Majitel obchodu ve vesničce Ginsotra uvedl, že všichni lidé, kteří byli ve vesnici, zhruba sto turistů a stálých obyvatel, se buď schovali ve svých domovech, nebo naskákali do moře. „Situace je kritická, byť dosud nejsou žádní zranění,“ dodal.

Stromboli leží na stejnojmenném ostrově v Tyrhénském moři. Na ostrově bydlí jen pár lidí, v letní sezóně se ale počet obyvatel výrazně zvyšuje kvůli turistům. Sopka Stromboli je stejně jako Etna na Sicílii aktivními vulkány. Přístup na vrchol je podle agentury APA již dlouho zakázán, vystoupit lze pouze do výšky 400 metrů této 926 metrů vysoké sopky.

Sopka znovu zvýšila činnost 27. února 2007. Na počátku března téhož roku nastala masivní erupce z vrcholového kráteru a 30. března se vytvořila tři lávová ramena, která vytékala z místa na úpatí hory asi 420 metrů nad mořem.

 

Komentář: Solární minimum přináší kromě jiného také zvýšenou sopečnou činnost. Před zhruba měsícem, v těsném sousedství Stromboli, znovu vybuchla nejvyšší aktivní sopka Evropy… Etna o sobě v noci dala vědět další erupcí.

 

SOTT Proměny Země – květen 2019: extrémní počasí, planetární změny, meteory

 

Print Friendly, PDF & Email
Sdílejte

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

blank