Jih Kalifornie zasáhlo silné zemětřesení o síle 7,1 stupně – překonalo M6,4 z předchozího dne, které bylo nejsilnější za posledních 20 let


Jih Kalifornie v pátek večer místního času (sobota brzy ráno SELČ) zasáhlo další silné zemětřesení, které si vyžádalo četná zranění a způsobilo materiální škody. Americká geologická služba USGS uvedla, že podle předběžných měření mělo intenzitu až 7,1 stupně.

 

Zemětřesení o síle 7,1 zasáhlo Kalifornii

Oblast zažila už ve čtvrtek nejsilnější zemětřesení za posledních 20 let s intenzitou 6,4 stupně. Po něm následovala série 1700 slabších následných otřesů, uvedla agentura AP.

Po pátečním zemětřesení jsou hlášena četná zranění a řada požárů, sdělila mluvčí hasičů Megan Personová bez bližších podrobností. Zatím podle ní není známo, že by někdo přišel o život. Otřesy v zasažené oblasti také způsobily škody na budovách a pozemních komunikacích.

Potraviny popadané z regálů v supermarketu Walmart v Yucca Yalley v Kalifornii po zemětřesení

Potraviny popadané z regálů v supermarketu Walmart v Yucca Yalley v Kalifornii po zemětřesení FOTO: Chad Mayes, ČTK/AP

Otřesy byly cítit v LA i v Mexiku

Epicentrum se stejně jako ve čtvrtek nacházelo u města Ridgecrest v Mohavské poušti asi 240 kilometrů severovýchodně od Los Angeles. Otřesy trvaly asi půl minuty a cítit byly podle USGS nejen v Los Angeles, ale i v metropoli Kalifornie Sacramentu na severu státu a také směrem na jih až v Mexiku.

Poničené mobilní domy po zemětřesení v kalifornském Ridgecrestu

blank
Poničené mobilní domy po zemětřesení v kalifornském Ridgecrestu FOTO: James Quigg, ČTK/AP

Patrné byly otřesy například na stadionu losangeleského basebalového týmu Dodgers, kde domácí tým právě hrál s hosty San Diego Padres. Nezdálo se, že by událost ovlivnila hráče, ale zato si jí všimli diváci sledující zápas v televizi, když jim poskakoval obraz.

blank

 

 Kalifornie je protkána tektonickými zlomy považovanými za nejaktivnější na světě. K nejnebezpečnějším v této oblasti patří zlom San Andreas, který protíná San Francisko a táhne se severně od Los Angeles ve vzdálenosti 65 kilometrů.

blank
Požár v restauraci Casa corona způsobený zemětřesením v Ridgecrestu v Kalifornii FOTO: Jessica Weston, ČTK/AP


Komentář:
Toto zemětřesení překonalo M6,4 z předchozího dne na Den nezávislosti,  které bylo
v jižní Kalifornii za posledních 20 let nejsilnější  …než udeřilo to druhé. Viz také M6,4 zemětřesení otřáslo LA během Dne nezávislosti: nejsilnější v jižní Kalifornii za 20 let – aktualizace naměřen následný otřes o síle M5,0

 

Print Friendly, PDF & Email
Sdílejte

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

blank