Ojedinělý klastr meteorů zaznamenán v brazilském Maranhão

Marcelo Zurita
Bramonmeteor.org
Překlad: redakce Na Severu
7.července 2019

 

Zcela ojedinělý klastr meteorů byl zaznamenán v časných hodinách 26.června z observatoře BRAMON EMM2/MA Station v brazilském São José do Ribamar, Maranhão, kterou řídí Edgar Merizio. Nejméně 9 objektů letících po paralelních drahách bylo zaregistrováno během méně než vteřiny.

Takovéto skupiny pocházejí ze stejného meteoroidu, který se rozpadne při průchodu atmosférou. Obvykle k rozpadu dochází několik hodin nebo dní před dosažením pozemské atmosféry.

 

 

Existuje několik možných variant důvodu fragmentace, která vyústí v klastr meteorů, jako byl tento. Je možné, že skupina se oddělila z komety nebo asteroidu, který prolétal blízko Země, nebo to mohl být značně soudržný meteoroid, který se rozpadl po kolizi s mikročásticí, nebo se mohlo jednat o meteoroid obsahující ve svém složení těkavé materiály, které se uvolnily působením Slunce, čímž došlo k rozštěpení pevných částí nedlouho před vstupem do atmosféry Země.

Podobné klastry již byly v minulosti zaznamenány, přičemž většina z nich pocházela z mimořádně silné spršky Leonidů na začátku tohoto století. Tento typ klastru, zaznamenaný Edgarem, se jeví jako mimořádně ojedinělý, neboť byl zaznamenán zcela mimo nám známá období pravidelných meteorických rojů a zatím se zdá, že nepochází pravděpodobně z žádného z nich.

Print Friendly, PDF & Email
Sdílejte

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

blank