SOTT Proměny Země – červen 2019: Extrémní počasí, planetární změny, meteory

SOTT Media
Překlad: redakce Na Severu
7.června 2019

Minulý měsíc náhlé a silné povodně po celém světě unášely auta, domy i lidi. Přestože na severní polokouli je začátek léta, bajkalská oblast zažila nejhorší povodeň v zaznamenané historii, povodně přišly do pouštních oblastí Jemenu, Libye, Nového Mexika a Mongolska, zatímco města na jihu Mexika a Itálie byla zasažena enormním množstvím krup.

Projevy zcela opačných extrémů, v čase i prostoru, jsou definující charakteristikou tohoto ‘věku změn’, do kterého jsme vstoupili. První polovina června přinesla Evropě divoké počasí se spoustou srážek, ničivé bouře se spoustou záplav, krup a nízkých teplot… zatímco v druhé polovině měsíce dorazila vlna veder, která pustošila Španělsko ničivými požáry a přinesla historicky rekordní teploty ve Francii.

Silná zemětřesení v Číně, Japonsku a Indonézii doprovodily ohromné sopečné erupce podél Ohnivého kruhu. Obrovské množství sopečného popela, který vychrlily do atmosféry, což je pravděpodobně jeden ze zásadních faktorů ovlivňujících klimatickou změnu, společně s meteorickým prachem, který se kumuluje v atmosféře následkem zvýšeného dopadu kosmického materiálu, se odrazilo během června na velkém nárůstu pozorování nočních svítících oblaků i v zeměpisných polohách daleko od pólů, kde se tento jev vyskytuje jen vzácně.

Toto všechno a mnohé další události najdete v červnovém vydání souhrnu SOTT Proměny Země…

Print Friendly, PDF & Email
Sdílejte

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

blank