Strava jeskynního člověka: bez obilovin, bez nemocí

Lana Lokteff
Red Ice Creations
13.června 2012
Překlad: redakce Na Severu.org

 

Většina lidí začne vyvádět, když nemají po ránu svůj pšeničný toustový chleba. Nicméně neustále rostoucí počet lidí se začíná přeorientovávat na stravu bez pšenice, a zaznamenávají vysvobození od chronických zdravotních neduhů, výkyvů váhy a kolísavé hladiny krevního cukru. Preventivní kardiolog William Davis v knize Pšeničné břicho [Wheat belly] vysvětluje, jak je vyloučení pšenice z naší stravy klíčem k trvalému dosažení nízké váhy a úlevy od celé řady zdravotních potíží.

Poté, co byl svědkem, jak se více než 2.000 pacientům vrátilo zdraví když se zbavili pšenice, Davis došel ke zneklidňujícímu závěru: pšenice je hlavní a největší příčinou, která způsobuje celonárodní epidemii obezity – její vyřazení je klíčem k dramatickému snížení váhy a dosažení optimálního zdraví.

Každý den více než 200 milionů Američanů (a miliony dalších po celém světě) jedí jídlo s pšenicí. Důsledkem toho více než 100 milionů z nich zažívá nějaký typ nepříznivého vlivu na zdraví, od menších vyrážek, vysoké hladiny cukru v krvi, až k nevábně vypadajícímu vystouplému břichu, které preventivní kardiolog William Davis nazývá „pšeničné břicho.“ Davis tvrdí, že nadměrný tuk nesouvisí s nedostatkem pohybu, nebo se stravou s vysokým obsahem tuku, ale je to důsledek naší obliby jídel jako chleba, těstovin, čajového pečiva a dortů. Žádné z těchto jídel nebylo konzumováno našimi paleolitickým předky. Je jedno, zda jíte pšenici celozrnnou, vícezrnnou, nevyklíčenou, klíčkovou, v bio kvalitě, nebo bezlepkovou protože pšenice je pšenice. Davis v knize Pšeničné břicho odhaluje neblahé účinky něčeho, co je v podstatě výsledkem genetických hrátek a agrobusinessu a je veřejnosti předkládáno jako „pšenice“, formováno špičkovou vědou, spolu s případovými studiemi od mužů a žen, kteří zažili zásadní proměny ve svém životě poté, co se rozloučili s pšenicí.

Stravovací plán dr. Davise se shoduje s knihou Nory Gedgaudas Přirozená strava našich předků: Pro pevné zdraví a dlouhý život [Primal Body, Primal Mind]. Nora Gedgaudas je předním světovou expertkou na paleolitickou (paleo) výživu, certifikovaná specialistka na holistickou výživu a klinický neurofeedback. Stejně jako dr. Davis byla v průběhu své praxe svědkem ohromných výsledků u pacientů, kteří ze své stravy odstranili jídla s vysokým obsahem sacharidů, což je vyléčilo od nemocí, které moderní medicína považuje za nevyléčitelné. Její kniha, stejně jako dr. Davise, v detailu popisuje hrůzné účinky pšenice a dalších potravin s vysokým obsahem sacharidů na lidské tělo a dokonce i mysl. Paleo dieta zvrátí chronické nemoci, pomáhá ulevit od stresu a psychologických potíží. Navíc, protože se jedná o stravu z doby před nástupem zemědělství, nemá negativní dopad na životní prostředí, protože nevyžaduje absurdní zemědělské postupy, nebo genetické modifikace, které si žádá strava založená na obilí.

Dr. Davis upozorňuje, že dva krajíce celozrnného chleba způsobí nárůst cukru  v krvi na úroveň, která je vyšší než po dvou polévkových lžicích třtinového cukru, který má v oblibě kandida! Přestože se mnozí přeorientují na jiné obliloviny, jako špalda, kamut, quinoa, amaranth, teff, jáhly, hnědá rýže a pohanka, stále se jedná o potraviny s vysokým obsahem sacharidů, které se zažíváním přeměňují na cukry a zvedají hladinu cukru v krvi – hyperglykemii, a hypoglykemii když  množsví cukru začne opět klesat. To tělu způsobuje velký stres. Lidé argumentují, že je tomu tak jen u jídel, které mají vysoký glykemický index, ale jiní tvrdí, že to zahrnuje veškerá jídla s vysokým obsahem sacharidů.

blank

Weston Price byl zubař, převážně známý pro své teorie o vztahu mezi výživou, zubním zdravím a zdravím těla. Založil výzkumný ústav Národní zubařské asociace, který se později stal výzkumnou sekcí Americké zubařské asociace, a v letech 1914 – 1928 působil jako její předseda. Price od roku 1930 přesměroval svoji pozornost na výživu. V roce 1939 publikoval knihu Výživa a fyzická degenerace [Nutrition and Physical Degeneration], kde podrobně popisuje své cesty po celém světě, během kterých studoval stravu a výživu různých kultur. Kniha dochází k závěru, že aspekty moderní západní stravy (zejména mouka, cukr a průmyslově upravované rostlinné tuky) jsou příčinou nedostatečné výživy, která  způsobuje mnoho zubních a zdravotních problémů. Mezi zubní problémy, které pozoroval, patří, kromě zubního kazu, nesprávný vývoj struktury obličeje (aby se předešlo křivení zubá kvůli nedostatku místa).

Výzkum Westona Price zjistil, že potraviny z obilovin jsou pro naše zuby nejhorší možnou věcí! Zjistil, že naopak potraviny s vysokým obasahem živin, jako jsou živočišné tuky, jsou pro zuby nejlepší. Důvodem je, že zvířata byla navržena tak, aby shromažďovala veškeré nejcennější živiny. Tito lidé netrpěli degenerativními onemocněními a měli dokonalé zuby. Žádné tradiční skupiny lidí v průběhu historie nebyly vegetariánské, protože tyto potraviny nebyly k dispozici po celý rok. Dr. Price však našel dva kmeny z východní Afriky, Kikuyu a Bantu, které jedly převážně vegetariánskou stravu. U nich se, na rozdíl od sousedních kmenů které jedly maso, vyskytoval zubní kaz.

Islandský průzkumník a antropolog dr. Vilhjalmur Seffanson také potvrzuje výzkum Westona Pricea. Ve 20. století strávil mnoho let s Eskymáky v severní Kanadě a na Aljašce. Nikdo z nich netrpěl kurdějemi nebo degenerativním onemocněním. Jedli masovou stravu, která neobsahovala žádné ovoce nebo zeleninu.blank

Dr. Carl Lumholtz, norský vědec a průzkumník, uvedl, že to samé platí pro jižní polokouli. Bydlel s domorodými australskými kmeny v severní Austrálii, které většinou jedly zvířecí potravu a nikdy rostlinné potraviny, když maso bylo dostupné.

Naše dnešní potravinová pyramida je naprostým protikladem toho, co jedli naši předkové. Ale jedli ořechy a semena, takže pokud toužíte po chlebových jídlech, zkuste mandlovou mouku. Kokosová mouka je také skvělá, ale s mandlovou moukou se snadněji pracuje a má  pronikavou, zvlhčenou chuť. Mandlovou mouku si můžete koupit v obchodě s potravinami, nebo si jí můžete sami vyrobit doma, což je snadné s kuchyňským robotem. Na internetu existují tisíce receptů využívající mandlovou mouku na pečení chleba, koláčů, sušenek nebo čehokoliv po čem toužíte. Namísto cukru používejte erythritol, který má rostlinný původ.

 

Komentář: Než se naplno pustíte do pečení všech těch dobrot, je dobrý nápad otestovat skryté alergie na kokos a mandle. Mnoho lidí je alergických na ořechy a kokos, které jim způsobují zánětlivé stavy. K tomu potraviny vyrobené z těchto plodů stále obsahují sacharidy, zejména po přidání sladidel. Chcete-li skutečně těžit z Paleo stravy, je nejlepší celkově omezit sacharidy.

Opravdoví muži nejedí sacharidy

Mýty o nízkosacharidové stravě

Dále je tu zcela opomíjená realita oxalátů, neboli kyseliny šťavelové. Oxaláty jsou zdraví škodlivé, hlavním toxickým účinkem je tvorba krystalů šťavelanu vápenatého, svou strukturou se podobají rozbitému sklu, který po požítí buď fyzicky rozdírá zažívací trakt, což přispívá mimo jiné k syndromu zvýšené propustnosti střev, nebo se ukládá v orgánech těla a na dalších místech, např. kloubech a zde je například spojitost s fybromialgií. V extrémních případech může dojít k neurotoxickým účinkům a/nebo k zástavě srdce. A právě většina rostlinných potravin kyselinu šťavelovou obsahuje, výrazně například špenát, kakao nebo ořechy a semena. V článku zmiňované mandle mají zrovna extrémně vysoký obsah oxalátů. Pokud se vůbec objeví na radaru doktorů, oxaláty jsou vnímány jako problém jen u jedinců, kterým selhávají ledviny a pouze v těchto extrémních situacích je pacientům doporučováno se oxalátů vyvarovat. Oxaláty jsou korozivní a toxické, přesto mnohé zeleniny, ořechy, obiloviny a ovoce, které obsahují největší množství oxalátů, jsou vyzdvihovány jako zdravá jídla.

Pro více informací si můžete poslechnout rozhovor (v angličtině) s dietoložkou Sally K. Norton – Skrytá nebezpečí oxalátů ve vašem jídle

 

Mandle mají vysoký obsah mononenasycených tuků, které jsou spojeny se sníženým rizikem srdečních onemocnění. Mandle také snižují špatný cholesterol, mají vysoký obsah vlákniny a obsahují vitamín E. Podle studie zveřejněné v britském Journal of Nutrition konzumace mandlí snížila glykemický index (GI) jídla a vzestup hladiny cukru v krvi u subjektů v závislosti na množství – čím více mandlí se sní, tím nižší je GI jídla a tím nižší je hladina cukru v krvi po jídle.

Mimochodem, mandlové mléko je také lepší volba než kravské mléko, které je plné hormonů antibiotik.

Pointa příběhu je následující: zbavte se obilí! Jezte maso, které je bio a bez hormonů, ryby, vejce, semena, ořechy, bobule, bylinky a zeleninu. Změní vám to život, vaše tělo a mysl. Použijte ořechové mouky, když začnete mít chuť na něco chlebového.

 

Komentář: Opět nezapomeňte testovat skryté alergie na vejce, ořechy a dokonce i na určitou zeleninu.

Další důvod proč byste to s ořechy neměli přehánět

Máte problémy s trávením? Omezte množství zeleniny

Skryté citlivosti na určité potraviny vedou k nadváze a poškození imunitního systému

 

Poznámka pro vegetariány, kteří jedí sójové hamburgery a jiné sójové produkty: tisíce studií spojují sóju s podvýživou, zažívacími problémy, poruchami imunitního systému, dysfunkcí štítné žlázy, kognitivním poklesem, reprodukčními poruchami, neplodností, rakovinou, srdečními chorobami a dalšími. Není to jídlo, které jedli naši předkové.

Související programy Red Ice Radio najdete zde.

 

Komentář: Další informace naleznete zde:

Návykové opioidy v pšeničných a mléčných jídlech

Lepek: Co nevíte vás může zabít

Mýtus že zelenina je pro vás dobrá

SOTT archiv: Caveman Diet: Grain Free, Disease Free

 

Print Friendly, PDF & Email
Sdílejte

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

blank