Weston Price: Výživa a fyzická degenerace

Margit Slimáková
Margit.cz
13. ledna 2014

 

Nutrition and Physical Degeneration [Výživa a fyzická degenerace, pozn. red.] je rozsáhlá studie, která prokazuje význam přirozené stravy a současně dokumentuje degeneraci a destrukci, které jsou způsobeny příjmem průmyslově upravovaných potravin. Kniha, která v mnohém boří tvrzení moderní medicíny o zdravé stravě. Mimo jiné doporučuje nejíst polotovary, mezi které řadí také některé standardní složky dnešní stravy, například pasterizované mléko a průmyslově upravované rostlinné oleje.

Dr. Price byl americký stomatolog, který se rozhodl hledat příčiny zubního kazu a fyzické degenerace pozorované u svých pacientů. Téměř deset let cestoval společně se svou ženou po světě a sledoval perfektní zdraví i zuby u jednotlivců z odlehlejších částí světa. Navštívil stovky měst ve čtrnácti zemích a vyšetřoval v těch nejodlehlejších oblastech světa. Na cestách zdokumentoval perfektní postavení zubů s minimem kazů, vysokou odolnost vůči tuberkulóze a celkově excelentní zdraví ve skupinách jednotlivců konzumujících své lokální potraviny.

Zjistil, že v oblastech a u jednotlivců, ke kterým se dostaly moderní potraviny jako bílá mouka, cukr, rafinované rostlinné oleje a jídla v konzervách, rychle docházelo ke zhoršení zdraví. Příjem průmyslově upravovaných potravin nejčastěji souvisel se zubními kazy, deformovanými čelistmi, artritidou a sníženou obranyschopností. Výsledky svého pozorování potvrzuje v knize stovkami dokumentárních fotek z celého světa.


Co jedli ti nejzdravější?

Price jako nejzdravější jednoznačně hodnotil původní obyvatele, kteří se živili původní stravou, která byla velmi často založena na mase včetně vnitřností a vývarů z kostí, na rybách nebo na čerstvém mléce, jako například ve Švýcarsku. Vegetariánství bylo v kmenech, které sledoval, neobvyklé. Autor dochází k závěru, že může doporučit spíše masitou stravu, dokonce varuje před možnými deficity při výživě bez živočišných potravin.

 

Proč jsou tito lidé tak zdraví? Původní obyvatelé, kteří jedli tradiční stravu, byli skvěle stavění, měli nádherné formy obličeje a zubní klenby, a žádné zubní kazy.

 

Jako ještě lepší shrnutí navrhuji doporučení přirozené stravy, ať už masité nebo vegetariánské, na základě chutí, potřeb a zvyklostí jednotlivce.

V případě, že se rozhodnete pro převažující masitou stravu, byste měli počítat s tím, že kvalita jakýchkoliv potravin byla dříve na zcela jiné úrovni, než je dnes. Rozdíly budou největší právě u živočišných potravin, které v sobě mohou hromadit nejvíce škodlivých látek. Mléko, které autor doporučuje, bylo samozřejmě jen nepasterizované a nehomogenizované.


Řešení podle Price?

  • Najdi a podporuj svého farmáře.
  • Nakupuj od něj čerstvé mléko nebo maso přirozeně krmených zvířat.
  • Nekupuj vysoce průmyslově upravované potraviny. Nepodporuj Coke, Pepsi, Kraft, Monsanto a další dodavatele mrtvých potravin
  • Požaduj po vládě svobodu ve výběru potravin, jako např. svobodný prodej syrového mléka.

 

Komentář: související články

 

Print Friendly, PDF & Email
Sdílejte

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

blank