Stonehenge: byl účelem stavby zvuk? Záhadné akustické vlastnosti objeveny

Amy Oliver
Daily Mail

Překlad: redakce Na Severu
12. dubna 2012

 

© Simon Wyatt / University of Salford Záhada: výzkumníci zjistili, že Stonehenge reaguje na akustické podněty způsobem, který by byl znatelný pro neolitického člověka, což naznačuje, že byl postaven se zřetelem na akustiku

 

Studie odhalila, že Stonehenge mohl být navržen se zřetelem na akustiku, podobně jako řecké a římské divadlo.

Výzkumný tým z University of Salford studoval čtyři roky akustické vlastností tohoto historického místa, ve snaze rozluštit záhadu, proč byl postaven.

Přestože nemohli potvrdit přesný účel těchto kamenů, výzkumníci zjistili, že jeho prostor reagoval na akustickou aktivitu způsobem, který by byl znatelný pro neolitického člověka.

„Stonehenge je velmi dobře známý, ale lidé se stále snaží zjistit, pro jaký účel byl postaven, a my jsme si mysleli, že podobný výzkum přispěje prvkem archeologie, který doposud nebyl prozkoumán,“ řekl vedoucí výzkumný pracovník Bruno Fazenda.

Dodal, že nová oblast akustické vědy, pojmenovaná archeoakustika, by mohla být nápomocná při archeologickém výkladu významných budov a kulturního dědictví, které již neexistují ve své půdovní podobě, tak jako v případě Stonehenge.

Protože areál v hrabství Wiltshire je zchátralý, výzkumnící odcestovali do Maryhillu v USA, kde byla v roce 1929 postavena v plné velikosti betonová replika Stonehenge jako památník vojákům První světové války.

blank
© University of Salford Napodobenina: Aby měli přesnější znázornění, výzkumnící odcestovali do Maryhillu v USA, kde byla v roce 1929 postavena v plné velikosti betonová replika Stonehenge jako památník vojákům První světové války.

 

Zde provedli patřičná akustická měření, která umožnila výzkum v oblastech pozoruhodných akustických efectků jako ozvěny, rezonance a efekty šeptajícího ochozu.

Druhá fáze sestávala z vytvoření plně 3D audio ztvárnění prostoru s pomocí systému skládajícího se z 64 audio kanálů a reproduktorů, konkrétně sestaveného na University of Salford na základě syntézy vlnového pole, tzv. wave field synthesis.

Tento systém umožňuje přesnou a realistickou napodobeninu toho, jak Stonehenge dříve zněl.

Dr. Fazenda řekl: „Tento druh výzkumu je důležitý, protože nyní jsme nejenom schopni vidět se obklopeni kameny s pomocí virtuální reality, ale můžeme také poslouchat, jak by tato kamenná stavba obklopila lidi akustickým zážitkem. Je to jako bychom mohli cestovat zpět v čase a zažít prostor holističtejším způsobem.“

Dr. Fazenda se dále domnívá, že jeho výzkum otevírá zcela nové obzory pro archeoakustiku: „Samozřejmě existují další místa zájmu a jakmile se metodologie zkoumání akustiky ve starodávných prostorách stane ustálenější, pak potom může být využívána jakou součást archeologie a domnívám se, že během příštích deseti let bude velký počet podobných studií zahrnovat akustiku.“

Poslechněte si záznam pořízený v Maryhilllu, USA, kde byla v roce 1929 postavena betonová replika Stonehenge.

Více informací o projektu najdete zde.

Stereo provedení folkové skupiny, která zpívá uvnitř repliky Stonehenge v Maryhillu.

 

Komentář: Čtenáře by mohly zajímat tyto výňatky z experimentu Cassiopaea týkající se Stonehenge:

 

23. říjen 1994

Ot: (L) Kdo postavil Stonehenge?

Od: Druidové

Ot: (L) Kdo byli Druidové?

Od: Raná árijská skupina.

Ot: (L) Jakým způsobem byli schopni hýbat kameny a postavit je?

Od: Zaměřováním zvukových vln: sami si to vyzkoušejte, coral castle.

Ot: (L) Kdo naučil Druidy používat zvukové vlny?

Od: Věděli to; předáno generacemi.

Ot: (L) Kdy byl Stonehenge postaven?

Od: Zhruba 8000 Př. n. l.

Ot: (L) K čemu byl Stonehenge postaven nebo k čemu byl používán?

Od: Zaměřovač energie.

Ot: (L) Co měla tato zaměřovaná energie dělat?

Od: Všemožné věci.

Ot: (L) Měla být energie směřována vně nebo dovnitř do středu?

Od: Obojí.


8. prosince 1996

(L) Dobře, o čem je Stonehenge?

Od: Poloha přitáhla ten druh duší na správné frekvenci, které poté umístily kameny na správné místo k příjmu kódovaných komunikací v kódu telepaticky, aby nemusely pobíhat po krajině a číst zakódované piktografy.

Ot: (L) Jaká technika byla použita uvnitř kruhu k přijímání informace telepaticky?

Od: Transcendentní zaměření rozdělené myšlenkové vlny.

Ot: (L) Dobře, takže co říkáte, že pohyb po spirále…

Od: Spirála slouží k překladu zprávy pomocí zpomalení vlny a zaměření přenášené energie myšlenkové vlny. Využití/převod elektromagnetických vln, kanál, rozebráním signálu z univerzálního jazyka záměru do jazyka fonetického profilu. To je víceuživatelská nezbytnost.

Ot: (L) Víceuživatelská nezbytnost naznačuje že více lidí musí dělat spirálu. Je to správně?

Od: Ne. Musí slyšet a cítit  a chápat tu samou věc. Molekulární struktura kamene, pokud je řádné vytvarovaná, vám zpívá.

 

SOTT archiv: Stonehenge designed for sound? Mysterious Acoustic Properties

 

image_pdfimage_print

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

blank