Ohromující video: Ohnivá koule nad Kanadou zářila jako Měsíc v úplňku

Elizabeth Howell
Space.com
Překlad: redakce Na Severu
24.července 2019
Foto © Western University

 

Ohnivá koule jasná jako úplňkový měsíc prolétla nad kanadskou provincií Ontario ve středečních ranních hodinách a není vyloučeno, že na zem dopadly meteority pocházející z tohoto tělesa.

Záblesk světla vesmírného objektu o velikosti přibližně plážového míče byl zaznamenán všemi deseti 360° kamerami Western University v kanadském Londýně, i těmi, které jsou umístěné v jižním Ontariu a Quebecu. Zatímco meteority mohly dopadnout v oblasti Bancroft (cca 3,5h severovýchodně od Toronta), video bylo pořízeno i v Montrealu, což je 420km východně od Bancroftu.

Meteor byl pravděpodobně k vidění i v USA vzhledem k tomu, že AMS obdržela pro inkriminovaný čas několik zpráv ze států New York a Pennsylvánie.

 

 

“Domníváme se, že na zem dopadly meteority, neboť meteor dohořel velmi nízko v atmosféře, na západ od Bancroftu, a znatelně zpomalil,” řekl specialista na meteority a zaměstnanec univerzity Peter Brown. “To naznačuje, že část materiálu průlet přežila.”

Vesmírný kámen – meteoroid, který prolétl atmosférou, měl podle informací z univerzity přibližně 30cm v průměru. Na základě této velikosti se dá předpokládat hmotnost dopadlých úlomků v desítkách až stovkách gramů.

 

 

UPDATE 29.7.2019: Z východního pobřeží USA nakonec došlo více než 360 zpráv o pozorování meteoru v následujících státech a oblastech: Connecticut, CT, DE, Delaware, MA, Maine, Maryland, Massachusetts, MD, ME, NC, New Hampshire, New Jersey, New York, NH, NJ, NY, PA, Pennsylvania, Rhode Island, RI, VA, Vermont. AMS obdržela i následující video, které natočil uživatel Peter R.:

 

Print Friendly, PDF & Email
Sdílejte

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

blank