Bývalý šéf Mossadu přiznává, že ‘Izrael nestojí o mír’

Middle East Monitor
Překlad: redakce Na Severu
22.června 2019

 

Bývalý ředitel izraelské tajné služby Mossad Šabtaj Šavit prohlásil, že Izrael nechce mír a že kdyby o něj stál, dávno by se s Palestinou na něm domluvil.

Šavit to uvedl pro izraelský deník Maariv, přičemž zdůraznil, že kdyby Izrael měl zájem o mír, prodiskutoval by s Palestinskou samosprávou otázky hospodářství a infrastruktury tak, aby řešení vyhovovalo oběma stranám, oznámil web Arab 48.com.

Nicméně, uvedl Šavit, izraelský premiér Benjamin Netanjahu nevidí v Palestině partnera k rozhovorům a proto s ní odmítá navázat vztahy. “Znáte nějakého jiného představitele izraelského vlády, který s Palestinci nejednal?”

Šavit také tvrdí, že Natanjahu přestal s Palestinou komunikovat na nátlak izraelské pravice, jejíž členové by ho prý zlynčovali uprostřed města, kdyby s Palestinci dnes navázal rozhovor.

“My [Izrael] jsme na Blízkém východě ti nejsilnější,” pokračoval Šavit a dodal, že:

“V tuto chvíli neexistuje pravděpodobnost nějaké arabské koalice, která by ohrozila existenci Izraele, jako tomu bylo v 60. a 70.letech 20.století. Silní se o sebe dokážou postarat, ti slabí nikoliv […] Když budeme chtít, můžeme je převálcovat.

Co se týká jednání z Osla z poloviny 90.let – což byl poslední významný pokus o mírové rozhovory – řekl Šavit, že izraelské pravicové síly tyto dohody považují za ‘hřích’, a dodal, že pokud by se v rozhovorech pokračovalo, mohlo by se dosáhnout míru.

“To není fantazírování, protože ti, kteří nechtějí mír, uspěli s přesvědčením velké části populace, že Oslo bylo matkou všech hříchů a touha po míru je také hřích,” uzavřel Šavit.

 

Komentář: Izrael už se ani nenamáhá něco předstírat.

 

Související články:

 

SOTT archiv: Former Mossad chief admits ‘Israel does not want peace’

Print Friendly, PDF & Email
Sdílejte

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

blank