Stometrový asteroid 2019 OK prolétl kolem Země blíž, než je vzdálenost Měsíce, ale vědci jej zaregistrovali jen o několik dní dříve

Jiří Černý
VTM.cz
5.srpna 2019

 

Zemi minul asteroid 2019 OK, který je podle údajů NASA široký přibližně 100 metrů. Podle The Washington Post však vědci vůbec nezaznamenali, že se asteroid přezdívaný „zabiják měst“ blíží. Všimli si ho až několik dní před tím, než se ocitl ve ve vzdálenosti zhruba 73 000 kilometrů od naší planety.

Alan Duffy z Royal Institution of Australia uvedl, že tato událost by nás všechny měla upřímně znepokojovat. „Není to hollywoodský film. Je to jasné a současné nebezpečí.

Pro srovnání: slavný Čeljabinský meteor byl při vstupu do zemské atmosféry přibližně pětkrát menší. Přesto při explozi uvolnil energii, která odpovídá až 500 kilotunám TNT. Například atomové bomby, které dopadly na Hirošimu a Nagasaki, měly sílu 15 a 20 kilotun TNT.

Uvádí se, že energie všech výbušnin použitých ve 2. světové válce, včetně obou atomových bomb, byla přibližně 3 megatuny TNT. To je jen šestkrát víc než energie Čeljabinského meteoru, který byl navíc pětkrát menší než ten, o kterém píšeme v tomto článku.

Vesmírná jaderná zbraň

Duffy dotyčný vesmírný objekt přirovnal k velké jaderné zbrani a konstatoval, že 73 000 kilometrů je „nepříjemně blízko“. A rozhodně není jediný, kdo má z celé záležitosti nepříjemný pocit – podobně je na tom třeba i pozorovací astronom Michael Brown z Melbourne.

Pravděpodobně je to ten největší asteroid, který za období mnoha let proletěl blízko Země,“ řekl Brown v rozhovoru pro The Post.

Proč se tedy skutečnost, že 2019 OK představuje potenciální riziko, nepodařilo odhalit už dříve? Důvodů je víc: například ještě tři dny před maximálním přiblížením byla záře asteroidu na noční obloze asi tisickrát slabší než během něj.

 

Komentář: Což svědčí o našich schopnostech eliminovat takové nebezpečí. NASA při žádné příležitosti neopomene zdůraznit, že pravděpodobnost zásahu asteroidem velkých rozměrů je malá, ale přitom ve spolupráci s dalšími kosmickými agenturami usilovně pracuje na konceptu planetární obrany. A i přes narůstající rozpočet nejsou výsledky optimistické. V podstatě jediné, co NASA dokázala, je ukončit civilní výzkum Zemi blízkých asteroidů a vzápětí jej přesunout pod svá křídla, kde se na veřejnost dostane jen to, co projde schvalovacím procesem. To jim jde koneckonců nejlépe. Vychýlit asteroid z trajektorie se současnou technologií v tak krátké době nejde, ale pozornost od problému určitě ano.

 

SOTT archiv: Another near-miss: Scientists shocked to discover ‘city-killer asteroid’ that just whizzed past Earth 

 

Print Friendly, PDF & Email
Sdílejte

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

blank