Ve zprávách dominuje extrémní teplo, ale měli bychom být znepokojeni spíše náhlými výkyvy počasí – co se to děje?

RT.com
Překlad: redakce NaSeveru.org
25. července 2019

Titulní foto © REUTERS/Michael Dalder
(Schliersee, Horní Bavorsko 5.5.)

 

Zatímco některé části Evropy vstupují do druhé vlny veder letošního léta a bojují proti přírodním požárům za zvuku hlasitých varování o počasí a alarmující změně klimatu, ostatní části světa závistivě přihlížejí, přičemž se třesou zimou v letních šortkách.

V Belgii, Německu a Nizozemsku byly právě překonaly nejvyšší teplotní rekordy. Spojené království očekává totéž. Pro Francii to byl minulý měsíc, ale tento týden by se maximům mohla znovu přiblížit. Portugalsko právě dostalo pod kontrolu jeden přírodní požár a varuje před „velmi vysokým“ rizikem dalších, stejně jako Španělsko a Itálie.

Ale na začátku července byly v Německu a Nizozemí naměřeny rekordně nízké noční teploty pod -1 C, a ve Švýcarsku bylo o několik stupňů chladněji, než jsou jeho letní průměry.

Zatímco v Moskvě je to samý liják během července, který se podle všeho bude nejchladnějším za více než 40 let. Zeptali jsme se odborníků na klima a počasí, co že se to děje.

 

Komentář: Zde jsou anomálie z opačné části spektra, o kterých média, která se předhánějí v informování o mimořádných vedrech, prakticky nemluví…

 

„Globální oteplování“ nebo „Změna klimatu“?

Obecně řečeno nelze popřít, že se planeta zahřívá. V letošním roce bylo jaro na severní polokouli nejteplejší od začátku měření. Světově byl tento červen nejteplejším v historii. Některé oblasti se oteplují rychleji než jiné – včetně těch, které jsou blíže pólu, říká Dimitrij Kiktjov, zastupující ředitel ruské státní meteorologické služby Rosgidromet.

Rusko se také zahřívá rychleji, než je světový průměr za posledních 40 let – ve skutečnosti 2.5krát rychleji. Podle klimatické zprávy Rosgidrometu z roku 2018, od konce 70. let teplota stoupá každé desetiletí téměř o půl stupeně.

Proč se tedy Moskvané v červenci – což má být v této oblasti nejteplejší měsíc roku  – znechuceně vláčí oblečení do svých podzimních bund?

Červenec 2019 plynule pokračuje s teplotou o dva stupně pod průměrem a příští týden to bude ještě horší, protože se předpokládá, že po arktickém závanu klesne teplota pod 15 C.

blank
Blesky nad Moskvou, červenec 2019

Počet pozorovaných extrémních výkyvů počasí a anomálií se zvyšuje, ale nemusí to nutně mít přímou spojitost s oteplováním.

„Z posledních desetiletí existují data, která ukazují, že čestnost a síla extrémů počasí narůstá v mnoha oblastech světa… klima, počasí je stále nervóznějším – i když ne všude,“ říká Kiktjov.

Odborníci věří, že klíčovým slovem je zde „pozorovaných“.

„Déšť, lijáky, bouře – to vše tu bylo i před sto lety. Na druhou stranu nejnovější statistiky ukazují, že počet a frekvence nebezpečných jevů narostl. Ať už díky změně klimatu, nebo proto, že je k dispozici větší počet měření, to není zcela jasné,“ říká Anatolij Cygankov, náměstek ředitele situačního centra Rosgidrometu. „Samozřejmě, že před sto lety byly systémy pro sledování počasí velmi odlišné. Byly méně husté, neexistovaly satelity. V dnešní době je sledování podrobnější.”


Uměle vytvořené nebo přirozené?

Je diskutabilní, jaký díl globálního oteplování je v důsledku naší činnosti.

„Nikdo opravdu nezná pravý důvod. Existují dvě teorie. Mezi dvě hlavní teorie patří skleníkový efekt a posun osy Země vůči Slunci. Obě jsou možné,“ říká Cygankov.

blank
V posledních několika dnech byly v severní Francii, Německu, Belgii a Holandsku překonány teplotní rekordy.

Země prochází cykly, v průběhu staletí se zahřívá a ochlazuje. Mezi takové příklady patří středověká teplá perioda, následovaná Malou ledovou dobou pozdního středověku. To, čím nyní procházíme, by v podstatě mohlo být další takové přehoupnutí, říká Jevgenij Tiškovec, vedoucí specialista v meteorickém centru Phobos.

„Hlavním faktorem změny klimatu na Zemi jsou změny sluneční aktivity. Zpravidla k tomu dochází, víceméně, každých 200 let,“ říká Tiškovec.

Přes všechny apokalyptické nejhoršího scénáře z křiklavých titulků zpráv, je téměř nemožné dlouhodobě přesně předpovědět klima. Podobné projekce vycházejí z klimatických modelů, těch je spousta, a poradní orgány si mohou vybrat a zvolit, který z nich použijí.

blank
Lidé leží v parku během 30+ stupňů Celsia v Londýně, 25. července 2019

Tiškovec věří, že byl zejména zveličený a značně zpolitizovaný lidský vliv. Jako příklad zmínil skandál Climategate z roku 2009.

Došlo ke skandálům. Pamatujete na únik e-mailů britských klimatologů, když manipulovali s údaji o klimatu? Mnoho lidí jednoduše plní objednávku. „Musíme téma přehnat, tady jsou peníze, pusť se do toho.”

Manipulace je usnadněna existencí velké rozmanitostí modelů s projekcemi klimatu, a věří, že konečný výsledek je prakticky nenapadnutelý, protože „jak můžete vůbec ověřit 50 letou předpověď počasí?“

Bude každé další léto jako nyní?

Odborníci se shodují, že navzdory všem nástrojům, které máme k dispozici, můžeme pouze věřit týdenní předpovědi, maximálně desetidenní. Cokoliv dlouhodobějšího podléhá nesčetným proměnlivým faktorům, které mohou z ničeho nic narušit nejpřesněji se jevící prognózu.

blank
Koncem července 2019 zasáhla části Kalifornie vlna veder

„Není to všechno tak jednoduché; není jisté, že příští rok bude teplejší než současný. Existují výkyvy směrem nahoru i dolu. Existují takzvané dlouhodobé režimy atmosférické proměnlivosti, které jsou jako výkyvy, které mohou trvat desetiletí… mohou se navzájem částečně vynulovat, nebo se mohou sčítat – pak přijde extrémní zima nebo léto,“ říká Kiktjov.

Všichni vidíme alarmující grafy s teplotními křivkami, které v posledních desetiletích stoupají stupeň po stupni, ale spolehlivé sledování počasí a klimatu začalo před zhruba 140 lety. Smítko v čase ve srovnání s planetární historií – a možná nakonec skončíme u toho, že budeme muset „ty grafy jen zmačkat a hodit do koše“, říká Tiškovec.

 

Komentář: Pro pravidelný přehled stále extrémnějších projevů počasí sledujte měsíční video vydání SOTT Proměny Země.

Související články:

 

SOTT.net archiv: Extreme Heat Dominates Headlines, But Rollercoaster Weather Should Worry us Most – What’s Going on?

Print Friendly, PDF & Email
Sdílejte

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

blank