Supertajfun Lekima způsobil sesuv v Číně, 18 lidí zemřelo, dalších 24 sesuvů za 24 hodin v Indii, 22 mrtvých

Novinky.cz, Down to Earth
9.-10.srpna 2019

 

Nejméně 18 lidí v sobotu zemřelo, když pobřeží Číny zasáhl supertajfun Lekima. Dalších 14 lidí se pohřešuje, uvedla s odvoláním na čínskou státní televizi agentura AP. Kvůli silné bouři se zřítilo přes 200 domů a dalších 3200 jich bylo poškozeno.

Ještě před úderem tajfunu bylo evakuováno přes milion lidí, z toho 253 000 v Šanghaji. Zrušeno muselo být asi 2100 letů a některá vlaková spojení.

Tajfun udeřil na čínskou pevninu ráno místního času, provázel ho vítr o rychlosti až 187 kilometrů za hodinu. Bouře se teď přesouvá k severu a slábne, informovala čínská média.

Čínský národní meteorologický ústav označil tajfun za nejsilnější od roku 2014. Úřady uzavřely nádraží a podél toku řeky Jang-c’-ťiang zavedly protipovodňová opatření.

Kvůli tajfunu se ocitly bez elektřiny téměř tři miliony domácností, silný vítr totiž strhává sloupy elektrického vedení. Všechny oběti přišly o život na okraji přístavního města Wen-čou. Hladina řeky se tam zvýšila o deset metrů a voda zaplavila okolní domy.

Na Tchaj-wanu musely být v pátek kvůli tajfunu zrušena letecká spojení, uzavřeny byly i školy a tržnice. Bez elektřiny se ocitlo na 40 000 domácností a zrušena byla i většina vlakových spojení na vysokorychlostní trati.

Tajfuny jsou v letních měsících v Číně relativně běžné. Minulý týden ale meteorologové oznámili, že letos je počet tajfunů proti předchozím rokům podprůměrný.

Komentář:

 

Komentář: Indický region Kerala trpí silnými dešti a zaznamenal 24 sesuvů během 24 hodin, při kterých zahynulo 22 lidí a 22.165 dalších muselo opustit své domovy do záchranných táborů.

Extrémní srážky, které přišly 7.srpna, naprosto ochromily život tohoto pobřežního státu. V roce 2018 Kerala zažila nejhorší povodně v historii, při kterých zemřelo téměř 500 lidí.

 

 

Print Friendly, PDF & Email
Sdílejte

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

blank