Meteor zazářil za bílého dne nad jihozápadním Missouri; tlaková vlna otřásla domy

Wes Johnson
Springfield News-Leader
Překlad: redakce Na Severu
12.srpna 2019
Foto © meteoriteclub.com

 

Ryan Johnson byl v neděli 11.8. odpoledne na cestě domů do Carthage, když se mu náhle zatajil dech při pohledu na oblohu.

“Jeli jsme směrem na východ, poblíž Fredonie (Kansas), když jsme spatřili střemhlav letící meteor,” vzpomíná Johnson. “Vypadal jako velká padající hvězda. Dlouhá, ale trvalo to krátce. Úžasné. Nikdy jsem neviděl meteor za denního světla.”

Poznamenal, že meteor zanechal krátce trvající kouřovou stopu, ale nevypadalo to, že by dopadl na zem.

“Bylo to tak rychlé, že jsem to viděl já a moje žena, ale náš syn, který také seděl na předním sedadle, si meteoru nevšiml. Bylo to parádní!”

Meteor při přeletu jihozápadního Missouri vytvořil silnou tlakovou vlnu a burácivé dunění. AMS obdržela v neděli 16 zpráv o pozorování ohnivé koule i z dalších oblastí krátce po 17.hodině (severozápadní Arkansas, jihovýchodní Kansas).

 

Někteří lidé zaznamenali rozpad tělesa na menší úlomky. V Missouri se zatřásly okenní tabulky v Long Lane a domy se otřásly v Monett a Pierce City.

Dunění vyplašilo ptáky na střeše v Eureka Springs, Arkansas.

Nedělní meteor přišel právě před vrcholem každoročního meteorického roje Perseid, který letos nastane v pondělí a úterý. Roj je pozůstatkem komety Swift-Tuttle, která oběhne Slunce jednou za 133 let.

 

SOTT.net archiv: Meteor lights up sky, shakes homes in southwest Missouri

Print Friendly, PDF & Email
Sdílejte

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

blank