S planetou Jupiter se na začátku srpna srazil neznámý objekt

LIVING fUTURE.cz
11.srpna 2019
Foto © Ethan Chappel (Chappel Astro/Twitter)

 

Amatérský astronom Ethan Chappel zachytil svým teleskopem ve středu 7. srpna záblesk v atmosféře planety Jupiter. Pravděpodobně šlo o malou planetku, která byla zachycena gravitací plynného obra a shořela v jeho atmosféře. Vědci nyní doufají, že střet zachytil i jiný astronom, aby mohli zjistit více informací o objektu, který se s planetou srazil.

V okolí Jupiteru se, podobně jako v okolí Země, nachází množství menších objektů. Vědci odhadují, že planetky o velikosti mezi 5 a 20 metry narazí do největší planety sluneční soustavy až 5x měsíčně. Nejznámnější je kometa Shoemaker-Levy 9, která se v roce 1994 rozpadla na oběžné dráze planety a jednotlivé kousky následně shořely v její atmosféře, kde zanechaly stopy viditelné ještě několik dalších dní.

Srpnový záblesk se na Chappelových snímcích jeví svou velikostí srovnatelný s velikostí Země. Není však zatím zřejmé, jak velký byl samotný objekt, který záblesk způsobil. Od komety Shoemaker-Levy 9 jde o sedmou podobnou událost a první v posledních dvou letech.

Komentář: Snad o sedmou podobnou událost, která byla zaznamenána. Vzhledem ke gravitaci největší planety Sluneční soustavy  dochází k podobným kolizím podle odhadů asi 2-8.000x častěji než na Zemi, takže v atmosféře Jupiteru musí být pořádně rušno. Některé z předchozích událostí uvádíme níže…

Vědci doufají, že by se známky kolize mohly objevit v datech z jiných teleskopů, ať už amatérských nebo vědeckých. Je také možné, že něco zachytila sonda Juno, která se nachází na oběžné dráze planety Jupiter. Další pozorování by jim totiž pomohla o objektu zjistit více informací, jako je jeho rychlost, velikost nebo jak vysoko nad horní vrstvou oblaků k explozi došlo.

Komentář: E.Chappel poslal na Twitter tyto záběry…

Print Friendly, PDF & Email
Sdílejte

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

blank