Další případ Ztracení – kód 411?: Zmizelá evropská dívka nalezena mrtvá v malajsijské džungli za podivných okolností

Niall Bradley
Sott.net
Překlad: redakce Na Severu.org
15. srpna 2019

 

Příslušník malajsijské královské policie ukazuje na mapě oblast pátrací a záchranné akce

 

Detaily ohledně nalezení těla pohřešované irsko-francouzské dívky v malajsijské džungli z 13. srpna podle všeho nasvědčují, že se jedná o další případ „Zmizení-kód 411“.

Patnáctiletá Nora Quoirinová byla na dovolené v Malajsii spolu se svými dvěma mladšími sourozenci a rodiči; ubytováni byli v eko rezortu Dusun ve státě Negeri Sembilan.

Rezort, umístěný na začátku stezky na západní straně rezervace lesa Berembun, je pouhých 35 km vzdušnou čarou od mezinárodního letiště Kuala Lumpur, ale je nicméně obklopen hustým deštným pralesem.

 

blank

 

Rodina Quoirinů sem dorazila 4. srpna, ubytovala se ve své letoviskové vile, poté v 8 hodin ráno její otec zjistil, že zmizela, když si všiml, že není ve svém pokoji a okno je otevřené.

Pátrací a záchrané týmy (PZT) ji  začaly hledat, přičemž pracovní teorie malajských úředníků byla taková, že v časných ranních hodinách opustila ložnici, odešla a ztratila se. Nora se však narodila s mozkovou vadou holoprosencefalie, což je neobvyklý stav, při kterém není přední mozek plně rozdělen na levou a pravou hemisféru.

Nořin zdravotní stav znamenal, že byla velmi závislá na nepřetržité péči a, na čemž trvá její matka, „sama od sebe by se nevzdálila“. Její sourozenci, kteří spali ve stejné místnosti jako ona, si nevšimli jejího odchodu a průmyslové kamery ve středisku nezachytily její odchod. I kdyby k tomu byla motivována, je nepravděpodobné, že by Nora mohla fyzicky překonat nástrahy spojené s opuštěním letoviska a putovat skrz strmou, hustou džungli. Z těchto důvodů její rodiče trvali na tom, aby místní vyšetřovací orgány zvážily, že byla unesena.

Policie nevylučuje žádnou možnost, včetně kriminálního motivu, ale oznámila že :

…nebyly nalezeny žádné známky toho, že by do objektu vnikl nějaký vetřelec. Ve vile nenašli žádné stopy ani forenzní důkazy, které by naznačovaly, že dovnitř vstoupila neznámá osoba. Celá oblast kolem vily, kde rodina bydlela, je pokryta vlhkou vegetací a jednosměrná cesta vedoucí k letovisku je zablácená.

Kdyby někdo vnikl dovnitř oknem a vyšel nahoru po schodech do patra, do ložnice kde Nora spala, dá se předpokládat, že by na podlaze zůtaly stopy bláta. Je to právě kvůli nedostatku důkazů o jakémkoliv zločinu, proč policie řeší tento případ především jako pohřešované osoby.

Tak jako tak, několik týmů PZT prohledávalo během 9 dní oblast až do vzdálenosti 4 km od rezortu, dokud dívka nebyla nalezena 13. den. V tomto bodě bylo do rozsáhlého prohledávání okolní džungle a nedaleké řeky zapojeno přes 350 lidí, a nasazeny byly helikoptéry s termálními detektory, drony, záchranní psi a dokonce i místní šamani. Místo, kde byla nalezena, místní šéf policie popsal jako „obzvláště nepřístupné“.

 

blank
Vzdálenost mezi rezortem kde Nora byla naposledy spatřena a místo na kterém bylo její tělo nalezeno o 9 dní později

 

Během hledání našli stopy, ale ty k ní nevedly. Nasadili specializované psy na hledání mrtvol, ale ti její pach nezachytili. Její matka, Meabh Quoirinová, dokonce nahrála vzkazy, které  týmy PZT přehrávali na megafonu když procházely džunglí:

 

 

Co je podivné, že našli Nořino tělo vedle vodopádu Lata Berembun, který se nachází  2 km od její vily. A co víc, byla nalezena na místě, které již bylo dříve prohledáno. A není to tak, že by si jí nevšimli napoprvé; její tělo bylo nahé a nezakryto korunami stromů nebo jinou vegetací. Prostě tam jednoduše… nebylo – a o několik dní později tam jen tak leželo.

 

blank
Pěší pátrací týmy hledají Noru. Nevíme, jak blízko jsou k místu kde byla nakonec nalezena, ale pokud tyto balvany o něčem vypovídají, Nora jimi byla pravděpodobně obklopena. Velké balvany a balvanová pole patří mezi běžný profilový bod případů Zmizení – kód 411 …

 

Tady jsou dronové záběry z džungle, kudy by Nora Quoirinová – patnáctiletá dívka z Londýna, Anglie, se zřetelným postižením – musela projít, aby nějakým způsobem skončila u vodopádu:

 

 

Místo je tak odlehlé, že její tělo muselo být vytaženo helikoptérou. I když by pravděpodobně nebyla oblečena více než do pyžama, nebo spodního prádla, zatím nebylo nalezeno žádné oblečení ani osobní věci. Sean Yeap, který byl součástí dvacetipětičlenného týmu PZT, který byl u šokujícího objevu, uvedl, že jak se k ní přiblížili:

Vypadalo to, jako by spala. Hlavu měla položenou na rukou. Ale každý z nás věděl, že je mrtvá. Bylo to velmi smutné a dvě ženy ve skupině se nechtěly přiblížit a začaly plakat.“

Pitva provedená vrchním patologem z Kuala Lumpuru byla zpočátku posouzena jako „neprůkazná“ ohledně příčiny smrti. Nyní uvádějí, že „pravděpodobně zemřela v důsledku stresu a vyhladovění“, ale prozatím vyloučili „násilí nebo únost“ a nenašel se „prozatím žádný důkaz o násilném trestném činu“, ačkoliv testy stále pokračují.

 

blank
Nořiny rodiče Meabh a Sebastien děkují malajské policii, armádě a dobrovolníkům za jejich úsilí při hledání

 

Pro rodinu to musí být velmi smutné a traumatické. Bohužel k takovým náhlým a nevysvětlitelným zmizením dochází až příliš často.

Tento případ má téměř veškeré profilové body, které vidíme v případech Zmizení – kód 411. Jedná se o skupiny případů pohřešovaných osob, které byly znovu vyšetřeny a katalogovány kalifornským policejním detektivem Davidem Paulidesem v jeho sérii knih Zmizení – kód 411 [Missing 411]. Přestože se jeho knihy převážně zaměřují na případy v Severní Americe, autor nicméně vyzdvihuje, že k těmto incidentům dochází po celém světě.

Lidé někdy zmizí beze stopy; někdy jsou nalezeni, ale co tyto případy mají obvykle společné, je několik nebo více profilových bodů součástí souboru podivných, ale nápadně podobných okolností:

  • oběť měla nějaké postižení nebo slabost
  • oběť zmizí/je nalezena na místě s velkými balvany nebo v balvanovém poli
  • oběť se z ničeho nic „zatoulala“, bez zporování
  • oběť je nalezena bez oblečení nebo s chybějícím oblečením
  • oběť je nalezena u vody nebo blízko ní
  • oběť je nalezena ve značné vzdálenosti od jejího posledního známého místa výskytu, v nepřístupném terénu, kde by pro oběť samotnou bylo obvykle obtížné se dostat, ne-li rovnou nemožné
  • příčina smrti je „neprůkazná/neznámá“
  • oběť je nelezena na místě, které bylo předtím prohledáno

Ve skutečnosti jedinými chybějícími profilovými body Zmizení – kód 411, které tento případ (zatím) nesplňuje, jsou:

  • meteorologická událost (ke které obvykle dojde v době zmizení nebo během počátečních fází pátrání PZT);
  • seskupování v určité oblasti – není známo, zda v tomto případě došlo ke zmizení v místě s minulými nebo současnými nevyřešenými případy pohřešovaných osob.

Možná, že vědci v Malajsii nebo se znalostmi o ní mohou tyto poslední body objasnit.

Měl bych zmínit, že konkrétní detail v případu Nory Quoirinové, který mě donutil, abych se na něj blíže podíval, byl popis toho, že byla nalezena nahá u vody a vypadala jako by spala. Tento popis odpovídá jednomu z ženských případů uvedených v nedávném dokumentu Paulidesova filmu „Zmizení – kód 411: ti co jsou loveni“.

Ve skutečnosti jedna podskupina případů, které Paulides kataloguje v Severní Americe, jsou zmizelí lovci, kteří jsou obvykle ozbrojení, zdraví muži, velmi dobře znají přírodu a dokonce i konkrétní místo, ze kterého zmizeli. Takže se to může stát každému, ale nejlepší – a možná jedinou – obranou proti tomu, aby se něco takového stalo vám nebo někomu koho znáte, je povědomí o tomto jevu

 

blank
Nora Quoirinová

 

Mezitím můžeme rodině Quoirinů přát jen to nejlepší, zatímco truchlí nad svou dcerou, a povzbudit čtenáře, aby se seznámili s fenoménem záhadných zmizení.


Komentář:

Kromě divočiny patří do další podskupiny lidé, kteří se ztrácejí v městských oblastech. David Paulides si všiml, že převážně mizejí  nadrůměrné inteligentní a fyzicky zdatní mladí muži, což odporovalo běžnému očekávání v případech, kdy někdo zmizí z města uprostřed noci – tedy že budou mizet lidé žijící na ulici. Podivoval se nad tím, že tito muži byli ti nejlepší z nejlepších.

U převážně většiny obětí byla zjištěna extrémně vysoká hladina alkoholu, přestože Paulides trval na tom, že okolnosti za kterých k těmto zmizením došlo, nedovolovaly, aby oběti mohli takové množství alkoholu vypít.

Zde je rozhovor s Davidem na téma městských zmizení (v angličtině):

 

 

Další související články:

SOTT archiv: Missing European Teenager Found Dead in Malaysian Jungle Under Mysterious Circumstances – Another Missing 411 Case?

Print Friendly, PDF & Email
Sdílejte

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

blank