Archeologové vykopali „starověký iPhone“, jeho stáří odhadli na 2137 let

The Siberian Times
Přeložil/zpracoval: Vladimír Mičuda, Refresher.cz
8.září 2019
Foto © HMC RAS/Pavel Leus

 

Občas se podaří objev, který zaujme širokou veřejnost. Obvykle to bývá neobvyklý předmět či hrob. Tak tomu je i v tomto případě, archeologové Marina Kilunovskaya a Pavel Leus z Institute for the History of Material Culture Russian Academy of Sciences natrefili na předmět, který se nápadně podobá iPhonu, informují The Siberian Times.

Starověký mobil našli v hrobě mladé ženy na Sibiři v Rusku, dali jí jméno Natasha. Ta žila během období Xiong ve starém Mongolsku. Hranatý předmět je pokryt drahými kameny a šperky. Podle všeho sloužil jako přezka na opasek. Stáří předmětu zjistili díky čínským mincím, které našli v hrobě.

Natashin hrob našli ve vypouštěné vodní nádrži Ala-Tey Necropolis v ruské Tuvě. Archeologům se podařilo nalézt několik vzácných předmětů, například bronzový zvonek či keramiku. Pokud vás nález zaujal, více se dočtete ve zprávě od archeologů.

 

Komentář: ‘Natašin iPhone’ je hodně působivým kouskem řemeslné práce. Lignit je dostatečně měkký, takže se dá řezat a leštit do matného nebo lesklého povrchu, ale i tak nalezená ozdoba vypadá jako vytvořená na stroji!

Pro srovnání je vpravo na obrázku ukázka lignitového přívěšku z Francie z doby magdalénské kultury (cca 15.000-8.000 let př.n.l.). Autor Didier Descouens, Wikipedia.org.

 

A zde jsou další fotografie z oblasti Ala-Tey Necropolis na řece Jenisej, vysychající každý rok během května a června , kde bylo nalezeno přes 100 hrobů datovaných od doby bronzové až po dobu vlády Čingischána. Opasek ženy byl vyzdoben mimo jiné čínskou mincí wuzhou, podle které datovali archeologové i odhadované stáří ‘iphonu’. Před 2.137 lety se totiž tyto mince začaly razit.

 

blankblank

blank

blank

blank
Šípková Růženka, žena pohřbená v hedvábí ve stejné lokalitě, objevena během dřívějších prací.

 

blank
Ala-Tey v době plného stavu vody…

 

blank
…a v době jarního vysychání.
Print Friendly, PDF & Email
Sdílejte

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

blank