Bývalá softwarová inženýrka Googlu: „Zabijáčtí roboti mohou způsobit masová zvěrstva“

Jiří Černý
VTM Živě
22.září 2019
Titulní foto © Sgt. Eric Keenan, U.S. Marine Corps

 

Laura Nolan, bývalá softwarová inženýrka Googlu, varovala před zabijáckými roboty. Tento týden v rozhovoru pro The Guardian uvedla, že na spoušti by měl být vždy lidský prst.

Nolan výše jmenovanou společnost opustila na protest proti Project Maven – programu, jehož cílem bylo zlepšit AI systém pro rozpoznávání objektů a lidských tváří určený pro vojenské drony. Google své zapojení do Project Maven nakonec ukončil.

Automatická zbraň, robot zabijákRusko, USA, Velká Británie a další světové mocnosti do vývoje bojových robotů, dronů atd. investovaly již velké finanční prostředky. Stále více vědců však volá po tom, aby plně autonomní zbraně byly zakázány.

Podle Nolan spočívá jeden z hlavních problémů v tom, že podobné stroje by se relativně snadno mohly nechat zmást – například radarovými signály, které by se nečekaně začaly vyskytovat v oblasti jejich působení.

Podle nejčernějšího scénáře by roboti takové signály chybně vyhodnotili a v domnění, že útočí na nepřátelské bojovníky, spustili palbu.

„Jen velmi málo lidí o tom mluví, ale pokud si na jednu nebo více z těchto zbraní nebudeme dávat pozor, tito zabijáčtí roboti by mohli omylem zahájit bleskovou válku, zničit jadernou elektrárnu a způsobit masová zvěrstva,“ argumentuje Nolan.

 

Komentář: Chyby pochopitelně přijdou a můžeme jen doufat, že nebudou osudné. Vývoj umělé inteligence je prakticky nezastavitelný. Je to jedno z hlavních odvětví soupeření mezi mocnostmi. Netýká se jen vojensko-průmyslového komplexu, ale prakticky všech oborů lidské činnosti, zejména zpracování dat, kde již dlouhé roky není možné bez umělé inteligence vyhodnocovat nezměrné množství informací.

image_pdfimage_print
Sdílejte

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

blank