Zemětřesení na severu Pákistánu: desítky obětí a stovky zraněných

Novinky.cz
25.září 2019
Titulní foto © EPA

 

Drastické záběry zachytila kamera v Pákistánu při úterním zemětřesení. Na videu je vidět, jak se dům zřítí přímo potom, co z něj vyběhnou lidé. Podle posledních informací zahynulo při zemětřesení nejméně 37 osob.

 

 

Záběry z průmyslové kamery ukazují, jak zemětřesení v úterý zasáhlo severní Pákistán. Na videu jsou zachyceny padající budovy, praskající silnice, ztrácející se auta. Na jednom záběru je vidět, jak lidé utíkají z budovy, která se přímo za nimi zřítí. Jeden z nich vyvázl doslova o vlásek, trosky budovy pravděpodobně zasáhly, ale i tak se zvedl a utíkal dál.

Při zemětřesení zahynulo nejméně 37 lidí. Podle agentury Reuters to vyplývá z nové bilance, kterou ve středu zveřejnily místní úřady. Podle nich jsou mezi mrtvými muži, ženy i děti. Předchozí bilance zmiňovala 22 obětí. Zranění utrpělo přes 700 lidí.
Nejpostiženější je Mirpur v Kašmíru

Pákistánské úřady stanovily sílu zemětřesení na 5,8 stupně, americká geologická služba USGS po zpřesnění naměřila 5,6 stupně. Mnoho lidí strávilo noc na středu pod širým nebem v obavách z následných otřesů.

„Situace se pomalu vrací k normálu, lidé už méně panikaří, i když v noci byl jeden následný otřes hodně citelný,” prohlásil představitel policie Sardar Gulfaráz Chán.

Největší škody utrpělo město Mirpur a okolí v hornaté pákistánské části Kašmíru, kde otřesy poškodily domy, obchody, silnice i mosty. Většina obětí zemřela ve vesnicích pod ruinami starých obydlí, které otřesy půdy nevydržely. Jednoho mrtvého hlásí také město Džihlam v provincii Paňdžáb.

V okrese Mirpur se dnes shromáždilo na 200 lidí na pohřbu jedenapůlročního dítěte, které zemětřesení připravilo o život. Krátce předtím na stejném místě jiná rodina pohřbila malou dívku, na niž spadla zeď domu.

Se záchrannými pracemi pomáhala v noci na středu v zasažených lokalitách také armáda. V oblasti už začalo přidělování stanů, jídla a dalších základních potřeb, k některým lidem zasažených katastrofou se ale pomoc stále nedostala.

 

Komentář:

 

 

Print Friendly, PDF & Email
Sdílejte

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

blank