Genetická modifikace je hra s ohněm: Experiment v Brazílii zrodil odolnější komáry

Novinky.cz
27.září 2019

 

Měl to být způsob, jak v Brazílii omezit přenášení závažných onemocnění komáry, jakými jsou žlutá zimnice, krvácivá horečka dengue, virus zika a další. Genetická modifikace komářích přenašečů, tedy druhu komára tropického neboli egyptského (Aedes aegypti), jež měla vyvolat okamžitý úhyn jejich potomstva, však nakonec nevedla k omezení jejich počtu, ale zrodila zřejmě ještě odolnější jedince.

S odvoláním na analýzu odborného časopisu Nature Research to napsal server britského listu The Sun.

V rámci projektu britská biotechnologická společnost Oxitec v brazilském městě Jacobina v letech 2013 až 2015 vypouštěla 450 tisíc modifikovaných komárů původem z Kuby a Mexika týdně, konkrétně po dobu 27 měsíců.

Nejprve se ukázalo, že jejich „smrtelný” genom se ve velkém přenesl na místní populaci komárů Aedes aegypti a jejich počty klesaly.

Avšak po 18 měsících nastal obrat a jejich počet se opět vrátil na téměř výchozí úroveň, přičemž kombinace této komáří populace geneticky modifikovaných jedinců z komářích kmenů na Kubě a v Mexiku a brazilských komárů tropických mohla zrodit i agresivnější jedince.

Jinými slovy, někteří potomci přežili a byli dostatečně silní na to, aby se rozmnožili, upozornil web Live Science.

„Tvrdilo se, že geny z těch modifikovaných se nedostanou do běžné populace, jenže se v průběhu času stal opak a jejich potomci neumírají,” cituje Live Science prohlášení Jeffreyho Powella, profesora ekologie a evoluční biologie na americké Univerzitě Yale.

Neexistuje však žádné známé zdravotní riziko pro člověka, které by mohlo pocházet z těchto hybridů,” dodal.

 

Komentář: Vědci nás uklidňují, že zatím o těchto geneticky modifikovaných komárech vůbec nic neví a proto se není čeho obávat. To by jeden nevymyslel.

 

Jak konstatoval časopis Nature Research, jejich nebezpečnost je ale třeba teprve ověřit.

Komár tropický (egyptský) je hmyz původem z Afriky, který se rozšířil do subtropických a tropických oblastí celého světa. Je přenašečem horečky dengue, nemoci chikungunya, žluté zimnice či viru zika.

 

Aktualizace 4.října 2019: Britská biotechnologická firma Oxitec zřejmě považuje nepovedený experiment, sponzorovaný mj. nadací Bill & Melinda Gates Foundation, za úspěch, neboť v USA se právě v těchto dnech blíží uzávěrka schvalovacího procesu o vypuštění tohoto geneticky modifikovaného hmyzu v jednom okrese na Floridě a dalším v Texasu. Pokud veřejnost nevznese do 11.října připomínky, EPA aplikaci schválí. A to vše i přes přiznání zástupců Oxitec z roku 2016, že existuje riziko posílení jiného druhu komárů, Asian Tiger, a následně by bylo nutné vypustit novou genetickou modifikaci i pro eliminaci tohoto druhu. Úžasný obchodní model, vypouštění dalších a dalších mutací.

 

SOTT archiv: Gene edit gone terribly wrong in Brazil, but hey, let’s do it again!

image_pdfimage_print
  •  
  •  
  •  
  •  

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.