Exploze meteoru přinesla velkou podívanou pro obyvatele australské Victorie a Tasmánie

Monte Bovill
ABC News
Překlad: NaSeveru.org
21.září 2019
Foto: Adam Y / YouTube

 

Ohnivá koule, způsobená průnikem meteoroidu přibližné velikosti tenisového míčku do atmosféry Země, jasně vzplála nad územím Victorie a Tasmánie, přičemž vzbudila u místních velké obavy.

Exploze meteoru přinesla záblesk světla a zvuk podobný hřmění.

Objekt přeletěl nad horizontem kolem 8:30 AEST a z obou států se na sociálních sítích brzy objevila mnohá videa události.

Adrian z Mole Creek uvedl, že viděl jasné světlo a pak slyšel něco, co znělo jako burácení hromu.

“Byl jsem venku za pěkného počasí a úplné tmy, a najednou se dvorek rozzářil, jako kdyby přelétávala helikoptéra s reflektorem, docela nízko,” řekl.

Dominic McAlinden uvedl, že si přikryl uši, protože očekával explozi. “Noc se proměnila v den a modrobílý plamen se změnil na červenooranžový, jak hořel.”

Hazel ze severotasmánského Penguinu prohlásil, že “to osvítilo celé město.”

 

 

 

“O pár vteřin později se ozvala hromová rána, volala mi kamarádka, která byla v centru a říkala, že odevšad lidé vybíhali na ulici.”

Astronom Martin George z planetária Queen Victoria Museum událost popsal jako meteor – ohnivou kouli, přičemž uvedl, že velikost tělesa zatím není upřesněna.

“Myslíme si, že objekt byl velký asi jako fotbalový míč, ale mohl být i větší. Rozhodně se jedná o mimořádnou událost – něco, co nevidíme moc často.”

David Reneke, autor článků o astronomii, souhlasil, že se jednalo o ohnivou kouli, ale domnívá se, že meteoroid mohl být klidně malý jako tenisový míček. “Nejsou extrémně vzácné, ale občas se některý z nich rozzáří více než je obvyklé, a vlastně se roztaví při průchodu atmosférou.”

D.Reneke uvedl, že k události došlo během kulminace průchodu Země meteorickým rojem, takže při troše štěstí mohou lidé spatřit něco podobného.

Komentář: Pro novinové korespondenty je téměř povinnost podobné události zlehčovat a dělat z nich v podstatě skvělou podívanou. Navíc ohledně velikosti tělesa se dá spíše věřit samotným astronomům než popularizátorům vědy. Podobné události, které evidujeme v sekci ‘Oheň na nebi’, nejenže již nejsou vzácné, ale dochází k nim čím dál častěji. Když jsme u toho, kdo sleduje dění ve Sluneční soustavě, nemohl si nevšimnout, že u velkých planet přibývá měsíců. Poslední zpráva hovoří o tom, že Saturn podle nejnovějších pozorování předběhl v počtu satelitů Jupiter – má jich nyní 82, zatímco největší planeta 79. Kosmického materiálu podle všeho přibývá u Země i ostatních planet.

SOTT archiv: ‘Fireball’ meteor lights up skies over Tasmania and Victoria

Print Friendly, PDF & Email
Sdílejte

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

blank