Nejsilnější tajfun za posledních 60 let zasáhl Japonsko – Hagibis za sebou nechal spoušť i mrtvé

Novinky.czČTK
13.října 2019

 

Nejméně pětadvacet mrtvých, kolem stovky zraněných a patnáct pohřešovaných za sebou zanechal ničivý tajfun Hagibis, který se přehnal přes největší japonský ostrov Honšú. Desetitisíce lidí jsou stále bez elektřiny a na šest milionů obyvatel v minulých dnech obdrželo evakuační výzvu. Živel už nicméně opustil japonské ostrovy.

 

 

Tajfun doprovázel vítr o rychlosti 180 kilometrů v hodině, postiženou oblast zároveň zasáhlo zemětřesení o síle 5,7 stupně a silné deště, které rozvodnily řeky. Lidi z jejich zaplavených příbytků zachraňovaly helikoptéry.

Jedním z nejpostiženějších míst je město Nagano, kde se vylila z břehů řekla Čikuma a na některých místech výška vody přesahovala pět metrů, napsala agentura Kjódó. Záchranáři evidují téměř 50 velkých sesuvů půdy. Úřady už nicméně zrušily výzvy k evakuaci, tokijské mezinárodní letiště Haneda obnovilo provoz a mezi městy Tokio, Ósaka a Nagoja už jezdí vlaky včetně vysokorychlostních. V Tokiu obnovilo provoz metro.

V prefektuře Gunma zahynuli čtyři lidé v troskách domu, který smetla záplavová vlna. Ve městě Kawasaki jihozápadně od Tokia se šedesátiletý muž utopil ve vlastním bytě zaplaveném vodou. Bez proudu je stále ještě asi 90 tisíc domácností. V nejvíce postižených oblastech pomáhá záchranářům armáda.

Síla tajfunu se podle meteorologů snížila a Hagibis teď odpovídá kategorii takzvaných post tropických cyklónů. Jeho střed se přesunul do oceánu severovýchodně od japonského pobřeží. Podle ruské agentury TASS Hagibis dnes ráno zasáhl jižní Kurily, kde silně prší a nárazy větru dosahují rychlosti 120 kilometrů v hodině.

Premiér Šinzó Abe v neděli svolal mimořádné zasedání vlády a do postižených míst poslal ministry odpovědné za organizování pomoci. „Nasadíme všechny síly, abychom co nejdřív obnovili dodávku proudu a vody a zajistili veřejnou dopravu. Žádáme obyvatelstvo, aby se vyvarovalo oblastí se sesuvy půdy,” citovala Abeho prohlášení televize NHK. Způsobené škody podle vládních zdrojů zatím nelze odhadnout.

Tajfun Hagibis v Japonsku Snímek z města Kihe v prefektuře Mie. Foto: Toru Hanai, ČTK/AP
blank
Následky tajfunu Hagibis nedaleko Tokya. Foto: Uncredited, ČTK/AP
blank
Zaplavené Nagano Foto: Yohei Kanashashi, ČTK/AP
blank
Zaplavené Nagano Foto: Yohei Kanashashi, ČTK/AP
blank
Zaplavené rycholovlaky v Naganu. Foto: Kyodo, Reuters
blank
Následky tajfunu Hagibis nedaleko Tokya. Foto: Uncredited, ČTK/AP

 

Aktualizace: Následné záplavy po tajfunu

 

Komentář:

Print Friendly, PDF & Email
Sdílejte

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

blank