Požáry v Kaliforniii, úřady evakuovaly 90 tisíc lidí

Novinky.cz
27.řijna 2019
Foto © Noah Berger, ČTK/AP

V Kalifornii na západním pobřeží USA dál zuří požáry a úřady nařídily evakuaci 90 tisíc lidí v okrese Sonoma. Místní energetická společnost preventivně přerušuje dodávky proudu kvůli nebezpečí vzniku nových požárů. Bez elektřiny bude v neděli téměř milion domácností a podniků, výpadky by přitom mohly trvat až 48 hodin, informuje agentura AP.

Nejlidnatější americký stát, který má na 40 milionů obyvatel, se s požáry potýká od čtvrtka. Zatím není jasné, co je způsobilo. Energetická společnost PG&E však uvedla, že těsně před propuknutím ohně na severu se v oblasti porouchalo vedení vysokého napětí.

Vinařskou oblast Sonoma severně od San Franciska nyní trápí požáry nejvíce. Požárníci mají pod kontrolou jen asi desetinu hořícího území o rozloze více než 100 kilometrů čtverečních. Situaci komplikuje suchý a silný vítr o rychlosti až 120 kilometrů za hodinu, který je nejsilnější za několik posledních let. Meteorologové varují, že vítr může způsobit nepředvídatelné chování plamenů a může šířit žhavé uhlíky na kilometry daleko. Vlhkost vzduchu přitom na některých místech klesá na jednociferné hodnoty.

„Jakákoli jiskra z kteréhokoli zdroje může způsobit katastrofu,” varoval představitel PG&E. „Nechceme být jedním z těchto zdrojů,” dodal. Preventivní výpadky se nyní mají dotknout až 2,35 milionu lidí. Energetická společenost se obává, že oheň by mohl vzniknout například při zkratu v případě vyvrácení sloupů elektrického vedení.

Možná souvislost mezi nynějšími požáry a porouchaným elektrickým vedením je podle AP připomínkou neštěstí z minulého roku, kdy oheň ve městě Paradise zabil 85 lidí. Byl to nejkatastrofičtější požár ve Spojených státech za poslední století. Státní úřady při vyšetřování došly k závěru, že jej zažehlo právě poškozené elektrické vedení společnosti PG&E.

Komentář: Kalifornii zachátily požáry, počet obětí překročil čtyřicet (9.11.2018)

Už v pátek muselo být evakuováno na 50 tisíc lidí z oblasti Santa Clarita severně od Los Angeles. Téměř všichni evakuovaní se však přes víkend mohli vrátit do svých domovů, hasiči tam mají většinu požáru již pod kontrolou. Místní policie uvedla, že na spáleništi našla lidské pozůstatky, není však jisté, zda toto úmrtí souvisí s požárem.

S živlem se stále potýká několik tisíc hasičů. V noci na neděli se přitom snažili dostat co největší část požárů pod kontrolu předtím, než větrná bouře vyvrcholí. K tomu by podle meteorologů mělo dojít v neděli ráno místního času (odpoledne SEČ).

Komentář: Hrozba požárů se v Kalifornii zvyšuje každým rokem. Již v 90.letech minulého století došlo k útlumu správy lesů a křovinatých porostů a dnešní stav je vyústěním zanedbané péče o krajinu. Přitom politici se tváří, že to není jejich chyba. Platí za to obyčejní lidé, kteří si chtějí pořídit bydlení. Pojištění proti požárům je prakticky nemožné zajistit, takže hypotéky nejsou schvalovány a lidem často nezbývá jiné řešení, než se přesouvat do měst. Tento trend teď může ještě zesílit s čím dál častějšími řízenými odstávkami elektřiny, které jsou možná součástí plánu vytvořit tlak na venkovské obyvatelstvo. Více v článku California: Lights are out, the plan all along.

Print Friendly, PDF & Email
Sdílejte

4 thoughts on “Požáry v Kaliforniii, úřady evakuovaly 90 tisíc lidí

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

blank