Rozpadající se ohnivá koule (nebo dvě?) nad Irskem – pomalu letící objekt pozorovali i ve Skotsku a Walesu

SOTT.net
Překlad: NaSeveru.org
6.října 2019

 

Další velká ohnivá koule byla pozorována před pár dny (4.10.) kolem 21:00h, tentokrát nad Irskem a západní částí Velké Británie. Popravdě, nejsme si jisti, jestli to byl jen jeden samostatný objekt.

Tady je nahrávka meteoru, která pochází ze západoirského města Galway:

Americká meteorická společnost obdržela 19 hlášení o pozorování ohnivé koule nad Irskem, Skotskem a Walesem. ‘Paul K.’, člen AMS, který žije rovněž v Galway, zachytil událost na svoji kameru:

 

 

Kromě vizuálního zážitku popisovali očití svědci v Donegalu na severozápadě Irska také hlasité zaburácení, které vystrašilo zvířata. Také na jihozápadě země pozorovali lidé ohnivou kouli ten samý večer, ale o něco dříve. Obyvatel Corku Mark Dignam sdělil:

“Viděl někdo ten OHROMNÝ meteor nad Irskem chvíli před půl osmou? Neuvěřitelně jasný na pár okamžiků.”

Tweet od Astronomy Ireland uvedl, že lidé pozorovali rozpad čínského satelitu při vstupu do atmosféry:

“Náš předseda si myslí, že šlo o pád čínské rakety, která vynesla v lednu 2016 družici pro GPS navigaci.”

Povšimněte si formulace – ‘…si myslí’. On prostě hádá.

Zajímavější je však výpověď dalšího občana Corku, Johna Corra, který byl svědkem té druhé události z času kolem deváté hodiny.

“Objekt letěl od západu na východ po severním nebi při pohledu z Corku. Byl viditelný asi 30 vteřin. Rozpadl se na několik kusů a měnil barvy. Bylo asi 21:05h.”

Takže nad Irskem zřejmě proletěly minimálně dvě ohnivé koule, v časovém rozestupu jedné a půl hodiny, zhruba ve směru od západu na východ.

Shodou okolností, den předtím došlo k průletu jednoho z objektů NEO (Near Earth Object… kosmické těleso, které se na své dráze výrazně přibližuje Zemi). 3.října se k naší planetě přiblížil asteroid 2019 SP3 na vzdálenost 0,97LD (o chloupek blíže než průměrná vzdálenost Měsíce).

Možná to nezní jako příliš blízko, ale vědci po spočítání dráhy průletu tělesa už neřeknou, že neumí zjistit, kolik kosmického smetí se ‘veze’ společně s asteroidem. Pokud má hlavní těleso v závěsu spoustu menších kusů, naše planeta se může dostat do kontaktu s tímto chvostem poté, co hlavní objekt Zemi minul…

Print Friendly, PDF & Email
Sdílejte

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

blank