Dušičkové překvapení! Další asteroid těsně minul Zemi – objeven až při průletu – nejtěsnější zaznamenaný průlet

Eric Mack
CNET
Překlad: NaSeveru.org

31. října 2019

 

Komentář: Týden co týden slyšíme o dalších a dalších „nově objevených“ asteroidech, které prolétají blíž a blíž…

 

Podle údajů přicházejících z prvních pozorování se asteroid přiblížil k povrchu naší planety (aniž by se vlastně střetl s naší atmosférou) více, než jak tomu doposud bylo u jiných blízkých průletů z databáze NASA známých objektů v blízkosti Země.

Dokonce i vesmírné kameny se přidaly, aby nás na Dušičky pořádně vystrašily, stejně jako váš oblíbený hororový trhák.

Asteroid v blízkosti Země, který je v současné době označen jako C0PPEV1, byl zaznamenán ve čtvrtek v časných ranních hodinách observatoří Catalina Sky Survey, která se nachází v Arizoně, a krátce poté hvězdnou observatoří Magdalena Ridge v Novém Mexiku a arizonskou observatoří Mt. Lemmon Steward Observatory.

 

Komentář: Aby bylo jasno (protože to autor neupřesňuje): k jeho prvotnímu zaregistrování došlo teprve v tomto bodě, pár hodin před průletem.

 

Podle údajů z těchto prvních pozorování se asteroid přiblížil k povrchu naší planety (aniž by se vlastně srazil s naší atmosférou) než jakékoliv jiné blízké přiblížení v databázi NASA známých objektů v blízkosti Země.

Simulace ukazují, že asteroid přelétl nad jižní Afrikou ve vzdálenosti 6.200 km v okamžiku nejbližšího přiblížení, v čase kolem 7:45 hodin Pacific Time. Pro představu, jak je to blízko, vemte v potaz, že mnoho telekomunikačních satelitů obíhá ve výšce 35.786 km.

Některé asteroidy se samozřejmě dostanou blíž a srazí se s naší planetou, jako předtím nezachycený bolid, který explodoval, když v roce 2013 narazil do atmosféry nad Ruskem. Loni se také s atmosférou srazil mnohem menší asteroid a shořel, zbyly po něm malé kousky meteoritů, o kterých se předpokládá, že spadly napříč Afrikou.

Stejně jako hollywoodské náhlé vyděšení, tento asteroid na konci října nepředstavuje žádnou skutečnou hrozbu. Už kolem nás proletěl rychlostí téměř 43.452 kilometrů za hodinu a jeho průměr je pravděpodobně jen 2 až 7 metrů, což je příliš malé na to, aby došlo k závažným škodám, i kdyby došlo ke střetu.

To, co je opravdu mimořádné na tomto strašidelném vesmírném kameni, že vypovídá o tom, jak se astronomové neustále zlepšují ve vyhledávání příchozích asteroidů. Je velmi možné, že vesmírné balvany kolem nás prolétají pravidelně, a vždy to tak bylo, ale právě teď získáváme lepší představu o tom, jak moc rušno je tam nahoře.

 

Komentář: Ne, podobné ostřelování dříve NEBYLO.

V posledních několika desetiletích dochází k neustálému nárůstu:

  • „nových měsíců“, které byly objeveny u planet Sluneční soustavy
  • dopadů na tělesa jako je náš Měsíc a Jupiter
  • meteorických ohnivých událostí v naší atmosféře
  • počtu asteroidů / komet obíhajících vnitřní Sluneční soustavou

A NENÍ to vše jen „díky lepší detekci“. Standardy se posouvají ve všech ostatních oblastech, takže není důvod předpokládat, že vynikají v opačném směru právě v tomto jednom oboru…

Četnost těchto „nově objevených“ vesmírných kamenů, prolétávajících kolem, je znepokojující:

Teď máte ideální příležitost k přečtení nebo připomenutí si článku Čarodějnice, komety a planetární kataklyzmata


SOTT archiv:
Halloween surprise! Asteroid narrowly missed Earth yesterday – Discovered as it flew by – Closest on record

Print Friendly, PDF & Email
Sdílejte

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

blank