Čím dál častější meteorologický jev: ‘extrémně zmrzlé’ ledové koule zavalily pláž ve Finsku

Strange Sounds
Překlad: NaSeveru.org
7.listopadu 2019
Foto © Judson Jones / Instagram

Ledové koule podobné vejcím jsou navršené na pláži v Hailuoto ve Finsku a lidé, kteří navzdory mrazivému počasí navštíví tento ostrov, jsou z nich unešeni.

“Nikdy předtím jsem neviděla tak úchvatný úkaz,” řekla CNN Tarja Terentjeff.

“Celá pláž byla poseta těmito ledovými koulemi.”

Hailuoto se nachází v Botnickém zálivu, který odděluje Finsko a Švédsko v nejsevernějším rameni Baltského moře. Terentjeff žije v Oulu vzdáleném přes padesát kilometrů a pro návštěvy tohoto nádherného místa dojíždí autem do přístavu, ze kterého vyráží půlhodinový trajekt na ostrov.

Sirpa Tero sdělila CNN, že tento úkaz již v minulosti pozorovala, ale nikdy na tak velké ploše. Řekla, že to vypadalo, jako kdyby se zmrzlé balvany rozprostíraly na kilometry daleko. Tyto ledové koule se tvoří, když se vířící voda u břehu zakusuje do vrstvy rozbředlého ledu, informoval kanál CNN Weather. Vrstvy zmrzlé břečky se lepí dohromady v extrémně studené vodě. Jak vlny narážejí na břeh, v některých místech led rotuje, což slepence omílá do zakulacených tvarů.

Meteorolog CNN Judson Jones sdílel následující obrázky:

View this post on Instagram

Oletko koskaan nähnyt vastaavaa? ? Nämä jäiset ”kananmunat” hämmästyttivät ihmisiä Hailuodossa Pohjois-Pohjanmaalla. ⚪ Oululainen harrastajavalokuvaaja Risto Mattila osui paikalle, kun Marjaniemen rannan oli täyttänyt 30 metrin mittainen rykelmä erikokoisia jää- ja lumipalloja. Mattila taltioi näyn, jollaista ei ollut aiemmin todistanut. ⚪ Ilmatieteen laitoksen jääasiantuntijan Jouni Vainion mukaan vastaavaan lumipallomereen törmää harvoin. Ilmiö vaatii täsmälleen oikeanlaiset olosuhteet sekä ilmassa että vedessä. Hailuodon matalalla hiekkarannalla ja veden ollessa lähellä jäätymispistettä kaikki osui kohdalleen. ⚪ Jääpallo syntyy, kun vesi jäätyy jonkin kappaleen, esimerkiksi lumikiteen tai pienen kiven, ympärille. Sopivalla tuulella jäätä muodostuu koko ajan lisää ja pyörivässä liikkeessä jää muotoutuu palloksi. ⚪ Näyn todistamisessa ajoitus on tärkeää. Jääpallot voivat olla näkyvillä nimittäin vain hetken ajan. Esimerkiksi kovalla tuulella pallot kasautuvat nopeasti yhtenäiseksi kentäksi, eikä niitä enää huomaa. ⚪ Lisää harvinaisesta luonnonilmiöstä voit lukea osoitteesta yle.fi – linkki biossa #yleuutiset ?: Risto Mattila @rismatti

A post shared by Yle Uutiset (@yleuutiset) on

Komentář: Nárůst neobvyklých jevů souvisejících s chladným počasím, včetně ledových koulí, rotujících ledových disků, ledových tsunami, krup velikosti tenisáků a dalších, poukazují s velkou pravděpodobností na skutečnost, že naše planeta vstupuje do období ochlazování…

SOTT archiv: ‘Super cooled’ ice ball phenomenon covers swathes of beach in Finland

Print Friendly, PDF & Email
Sdílejte

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

blank