Člověk v tísni na seznamu nežádoucích organizací v Rusku

Novinky, ČTK
12.listopadu 2019

 

Ruské ministerstvo spravedlnosti v úterý na svém webu oznámilo, že zařadilo českou humanitární organizaci Člověk v tísni na seznam organizací, které jsou v Rusku nežádoucí.

V oznámení stojí, že organizace byla na seznam zařazena v souladu s federálním zákonem „O opatřeních proti osobám zapojeným do porušování základních lidských práv a svobod, práv a svobod občanů Ruské federace”.

Člověk v tísni na svých internetových stránkách mimo jiné uvádí, že v Rusku byla přijata nebo zpřísněna řada zákonů výrazně omezujících opoziční projevy a že organizace v zemi podporuje občanskou společnost a pomáhá politicky perzekvovaným.

Člověk v tísni uvádí, že v Rusku se věnuje hlavně lidským právům. „Rusko je země s nevyjasněným politickým systémem, v každém případě velmi represivním. Země má stejně nízké hodnocení svobod jako Ázerbájdžán,” stojí ve výroční zprávě za rok 2018.

O zařazení Člověka v tísni na černou listinu rozhodl náměstek ruského generálního prokurátora ze 7. listopadu.

Člověk v tísni stal devatenáctou zahraniční či mezinárodní organizací, jejíž působení bylo v Rusku zakázáno. Jejich seznam byl vytvořen po ruské anexi ukrajinského Krymu v roce 2014 a po vyhlášení protiruských sankcí. Je na něm například Nadace otevřené společnosti miliardáře a filantropa George Sorose, americká Nadace na podporu demokracie nebo Světový kongres Ukrajinců.

 

Komentář: Všechny tyto spolky se doposud v různých částech světa prezentovaly především jako nástroje vměšování se do záležitostí suverénních států.

 

Člověk v tísni pomáhá od roku 1992

Historie nevládní neziskové organizace Člověk v tísni sahá až do roku 1992, kdy skupina novinářů působících v krizových oblastech celého světa v čele s Jaromírem Štětinou založila novinářsko-humanitární tým Epicentrum, který začal pomáhat ve válkou zmítaném Náhorním Karabachu.

Z organizace se poté stala nadace, která působila pod Lidovými novinami. V březnu 1994 byla zaregistrována Nadace při České televizi Člověk v tísni. V dubnu 1999 byla nadace přeregistrována na obecně prospěšnou společnost.

 

Komentář: Organizace Člověk tísni je v rámci svých aktivit spojována s podivnými osobami a událostmi. Její působnost v Čečensku, Sýrii nebo na Ukrajině vzbuzuje velké pochybnosti o humanitárních záměrech jejích sponzorů. Jméno Jaromíra Štětiny, známého svou ochotou propagovat sympatizanty nacismu na Ukrajině, na pověsti už vůbec nepřidá. Rusko udělalo zařazením ČvT na černou listinu zcela pochopitelný krok.

 

 

 

Print Friendly, PDF & Email
Sdílejte

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

blank