V australském Queenslandu padaly kroupy o velikosti kriketových míčků

Novinky.cz
18.listopadu 2019
Foto © Edwin Mens

 

Australský stát Queensland se potýká s řáděním živlů. Zatímco jednu část státu sužují rozsáhlé požáry, ve druhé řádilo vydatné krupobití. Severně od města Brisbane padaly během bouřky kroupy velikosti kriketových míčků.

Vichrem pokácené stromy, auta a střechy poničené od mimořádně velkých krup. Jak silné bylo nedělní krupobití, demonstrovali pracovníci farmy na exotické ovoce u města Glass House Mountains. Jejich ochranné sítě byly plné ledu.

Podle pracovníků farmy je zatím předčasné učit přesnou výši škody, kterou kroupy napáchaly, první odhady však hovoří o škodě na farmě okolo 200 tisíc australských dolarů (zhruba 3,15 milionu korun).

twitter.com/WaddeyAli/status/1196411059336179714

Řadu lidí zastihla bouře na pláži. „Viděli jsme, že se bouře blíží. Věděli jsme, že musíme jít, ale nedostali jsme se příliš daleko,“ uvedl muž jménem Brian z města Sunshine Coast, kde krupobití udeřilo nejsilněji.

Silné bouřky dle vyjádření meteoroložky Rosy Hoffové bohužel v boji proti požárům nepomohou. Tam, kde zuří požáry nejvíce, nejsou očekávány žádné srážky. Hasičům však bude komplikovat práci silný vítr o rychlosti kolem 50 kilometrů v hodině.

 

Komentář: Extrémní srážky jsou jedním z průvodních znaků solárního minima. Ve stratosféře neustálé přibývá materiálu jak díky popelu ze sopečné činnosti tak i z kosmického záření a prachu. Všechny tyto procesy jsou v posledních letech stále intenzivnější a výsledkem je ohromné množství kondenzačních jader, která dříve či později musí někde spadnout – ať ve formě sněhu, krup nebo vodních kapek. Po celém světě byly v uplynulých měsících zaznamenány nadprůměrné přívalové deště, bleskové povodně a sněhové srážky, ovšem to, co je dnes považováno za nadprůměrné, bude v následujících dekádách naprosto běžné.

 

 

Print Friendly, PDF & Email
Sdílejte

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

blank