Bouře a průtrže na jihu Evropy si vyžádaly již 9 mrtvých

Novinky.cz
25.listopadu 2019
Foto © Dino Ferrertti/EPA, stržená silnice v italském Piedmontu

 

Nejméně sedm mrtvých si vyžádaly bouřky a záplavy, které v posledních dnech postihly jižní Francii, severní Itálii a západní Řecko. S odvoláním na místní úřady o tom v pondělí informovala agentura AP.

 

Komentář: Britský The Guardian ze stejného dne píše již o devíti obětech. Řecká média informují o události jako o pohromě ‘biblických’ proporcí.

 

O čtyřech mrtvých už v neděli informovali zástupci francouzského departementu Var. Všichni zahynuli v okruhu 30 kilometrů od města Draguignan. Bilance obětí bouřek doprovázených vydatným deštěm by nemusela být konečná. Ve Francii se stále dva lidé pohřešují.

Italské úřady v pondělí oznámily nález těla ženy, kterou pohřešovaly od neděle v oblasti města Alessandria. Zatímco pro jihovýchod Francie už meteorologové zrušili druhý nejvyšší stupeň povodňového nebezpečí, na severu Itálie v pondělí hladina řek dál stoupá. Řeka Ticino se vylévá z břehů a zaplavuje ulice Pavie. Obavy panují také ze stoupající hladiny na středím toku řeky Pád.

 

Komentář: Sesuvem zničený silniční viadukt na dálnici A6 mezi Turínem a Savonou…

 

Dvě oběti také hlásí z Řecka, kde se v neděli v silné bouři nedaleko města Patra převrátila jachta. Oba mrtví muži jsou Řekové, informovala agentura AFP s odvoláním na místní úřady.

V části Řecka západně od Atén déšť v noci na pondělí vyplavil stovky domů. Na řadě míst v severní části Peloponéského poloostrova musely úřady uzavřít silnice kvůli sesuvům podmáčených svahů. Nejhůře je postižené přímořské letovisko Kineta nedaleko Korintu, kde na domy sjely svahy z kopců, jejichž porost v létě poškodily rozsáhlé lesní požáry.

 

Středozemí, ničivé záplavy, Řecko, Itálie, Francie
Následky povodně v řecké vesnici Kineta, foto © Petros Giannakouris, ČTK/AP

 

Komentář: Extrémní počasí je ve Středozemí novým normálem téměř každý měsíc. V sestřihu proměn Země za říjen 2019 figuruje zejména Itálie, kde dochází k mimořádným událostem už naprosto pravidelně. 

 

 

 

Print Friendly, PDF & Email
Sdílejte

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

blank