Pedogate: Princ Andrew to neustál – bude vypovídat … nebo ne?

Novinky.cz
22.listopadu 2019

 

Skandál kolem britského prince Andrewa houstne. Pod sílícím tlakem je prý 59letý vévoda z Yorku ochoten odpovědět na otázky FBI v kauze zneužívání nezletilých dívek svým někdejším přítelem, americkým miliardářem Jeffreym Ep­steinem, napsal list The Daily Telegraph.

Ačkoli má být vyslechnut jako svědek, přední advokátka Helena Kennedyová prohlásila, že kdyby Andrew byl jejím klientem, doporučila by mu, aby už do Ameriky nejezdil, protože by tam mohl být zatčen a už by nemohl nikdy odjet.

Kvůli sílícímu podezření, že se Andrew v roce 2001 třikrát vyspal s nezletilou Virginií Robertsovou (nyní Giuffreovou) dohozenou Epsteinem, mu už ve středu matka Alžběta II. nařídila stáhnout se z veřejného života a zrušila mu roční rentu z veřejných prostředků ve výši 249 tisíc liber (přes 7,4 mil. Kč).

Může si však ponechat luxusní dům ve Windsoru a královna mu bude vyplácet blíže neurčenou apanáž ze soukromého výnosu svého Lancasterského vévodství. Od vévody se hromadně distancují společnosti a další sponzoři jeho veřejných aktivit.

On osobně však od nich dobrovolně neodchází, donutila ho k tomu královna po telefonické konzultaci a na naléhání nejstaršího syna prince Charlese, který je právě na Novém Zélandu.

Životopisci královské rodiny takovou krizi nepamatují. „Podle mě se královna zhrozila. Je to katastrofální rok,“ prohlásil znalec britské koruny Penny Junor.

Roznětkou zesílená nevole vůči Andrewovi bylo jeho sobotní vyjádření pro televizi BBC, v němž neprojevil žádnou kajícnost nad vztahy, které udržoval s Epsteinem celé roky, a snažil se zpochybnit původ fotografie, na níž je s nezletilou Robertsovou. Tvrdil navíc, že si na to nepamatuje.

 

Komentář: Celé interview (v angličtině) můžete shlédnout zde. Jak to trefně popsala Irena Cápová pro Forbes, “V některých momentech byl pohled na prince až tragicky trapný: obzvláště když s oroseným čelem tvrdil moderátorce do očí, že ‘poškozená žena lhala o tom, že se při sexu s ní mimořádně potil, protože on, princ Andrew, vévoda z Yorku, se nepotí nikdy’ “.

 

 

Mezery v alibi

Objevily se i mezery v jeho alibi. Tvrdil třeba, že během cesty do New Yorku 2001, během níž měl mít sex s Robertsovou, byl zaneprázdněn a po celou dobu byl s britským generálním konzulem. Ten to však nepotvrdil. Andrewův poradce naopak řekl, že celé hodiny měl volno.

„Je odporný, hnusný,“ reagovala na televizní interview Giuffreová. „Opravdu si myslí, že si řekneme, že v jeho věku už se na takové věci zapomíná?“ dodala.
Na prince však může čekat ještě nepříjemnější překvapení. Jiná žena, kterou Epstein zne­užíval jako sexuální otrokyni, nyní 49letá Maria Farmerová, řekla televizi CBS, že jeho newyorský dům, jeho každá ložnice a toaleta byly prošpikované kamerami a v přízemí vedle hlavního vchodu fungovala „mediální místnost“ plná monitorů a nahrávacích zařízení.

Na rozdíl od odjakživa uvážlivějšího a zdrženlivějšího staršího bratra Charlese bouřliváka Andrewa, řečeného Randy Andy – Ranař Ondra, od mládí pronásledovaly skandály zaviněné bujarým životem. „Ženy, pitky, okázalé utrácení. Rozmařilý playboy, černá ovce britské královské rodiny – to se o něm říká,“ připomněl list The Daily Mail.

 

Komentář: Prakticky všechny články mainstreamu končí plytkým povídáním o královské rodině a o tom, jaké skandály ji provázeli a jak špatné světlo vrhá kauza Andrewa na ostatní a na monarchii jako takovou. Pochopitelně, nikde se nelze dočíst o tom nejpodstatnějším. Jeffrey Epstein byl umlčen, protože mohl odhalit desítky, možná stovky prominentních politiků a celebrit, jako je princ Andrew, přinejmenším z podílení se na zneužívání nezletilých a obchodu s dětmi. Andrew je dost možná jen pěšák, kterého bude snadné obětovat, aby se veřejnost uspokojila tím, že darebák dostal na pamětnou. Kauza #Pedogate tak zřejmě zase na chvíli usne, ale celá aféra už nabývá tak obludných rozměrů, že je otázkou času, kdy pravda vypluje na povrch. Mnoho lidí možná ještě ani není připraveno se ji dozvědět.

image_pdfimage_print
Sdílejte

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

blank