Prehistorické jeskynní umění – studie odhaluje, že starověcí lidé měli komplexní znalosti astronomie a sledovali katastrofické meteorické roje

University of Edinburgh
Science Daily
Překlad: NaSeveru.org
27.listopadu 2018
Titulní foto
© Alistair Coombs

 

© Martin Sweatman – Již před 40.000 lety lidé měřili čas pomocí relativně pokročilých vědomostí o hvězdách

 

Některé z nejstarších jeskynních maleb na světě odhalily, že pradávní lidé měli relativně pokročilé znalosti v astronomii.

Umělecká díla na místech napříč Evropou nejsou, jak se dříve myslelo, pouhými vyobrazeními divokých zvířat. Jak naznačuje analýza, zvířecí symboly místo toho představují souhvězdí na noční obloze a používají se ke zobrazení dat a označení událostí, jako jsou dopady komet.

Odhalují, že snad již před 40.000 lety lidé měřili čas s pomocí vědomostí o tom, jak se pozice hvězd mění v průběhu tisíciletí.

Tato zjištění naznačují, že lidé ve starověku chápali vliv způsobený cyklickým odchylováním rotační osy Země. Objev tohoto jevu, nazývaný precese zemské osy, byl dříve připisován starověkým Řekům.

Studie ukazuje, že zhruba v době, kdy došlo k vyhynutí neandrtálců, a snad i před tím, než se lidstvo usadilo v západní Evropě, byli lidé schopni definovat data s odchylkou 250 let.

 

blank
© Alistair Coombs

 

Zjištění naznačují, že astronomická chápání starověkých lidí byly mnohem obsáhlejší, než se dříve předpokládalo. Jejich znalosti mohly pomoci při navigaci na otevřeném moři, což má důsledky pro naše pochopení pravěké lidské migrace.

 

Komentář: Plaví se lidé na moři již milion let?

 

Vědci z Edinburghské a Kentské univerzity studovali podrobnosti paleolitického a neolitického umění se zvířecími symboly v lokalitách v Turecku, Španělsku, Francii a Německu.

Zjistili, že všechny lokality používaly stejnou metodu datování na základě pokročilé astronomie, přestože umělecká díla bylo od sebe časově oddělena více než desítky tisíc let.

Vědci objasnili dřívější poznatky ze studie kamených rytin na jednom z těchto míst – Gobekli Tepe v dnešním Turecku – které je interpretováno jako památník ničivého dopadu komety zhruba 11.000 let před naším letopočtem. Tento dopad měl spustit malou dobu ledovou, známou jako období mladšího dryasu.

 

Komentář: Starověké rytiny na sloupu chrámu Gobekli Tepe zaznamenávají dopad roje kometárních úlomků na Zemi před 13.000 lety

Pro podrobný pohled na události obklopující období mladšího dryasu si přečtěte O bleskově zmražených mamutech a vesmírných katastrofách

 

Dekódovali také to, co je pravděpodobně nejznámější starověké umělecké dílo – scéna v jeskynním komplexu Lascaux ve Francii. Dílo, které zahrnuje umírajícího muže a několik zvířat, může být připomenutím dalšího dopadu komety v období kolem roku 15.200 před naším letopočtem.

Tým podle předpovědí pokročilého softwaru potvrdil svá zjištění porovnáním stáří mnoha příkladů jeskynního umění – známého z chemického datování použitých barev – s pozicemi hvězd ve starověku.

U nejstarší sochy na světě, Lvího muže z jeskyně Hohlenstein-Stadel, z období 38.000 let před naším letopočtem, byl také zjištěn soulad s tímto starodávným systémem měření času.

Tato studie byla publikována v žurnálu Athens Journal of History.

Dr. Martin Sweatman z Technické katedry na Univerzitě v Edinburghu, který studii vedl, řekl: „Rané jeskynní umění ukazuje, že lidé měli během poslední doby ledové pokročilé znalosti noční oblohy. Intelektuálně se v porovnání s námi v současnosti téměř vůbec nelišili.

„Tato zjištění podporují teorii monohonásobných dopadů komet v průběhu lidského vývoje a pravděpodobně způsobí revoluci v pohledu na pravěké populace.”

Zdroj zprávy: Podklady poskytnuté Univerzitou v Edinburghu. Poznámka: Obsah může být upraven  pro styl a délku.

Odkaz žurnálu:

    1. Martin B. Sweatman, Alistair Coombs. Dekódování evropského paleolitického umění: Extrémně starodávná znalost precese zemské osy [Decoding European Palaeolithic art: Extremely ancient knowledge of precession of the equinoxes]. Athens Journal of History, 2018 [odkaz]

 

Komentář: Studie uvedená v odkazu výše má jen 17 stránek a je to fascinující čtení.

Další informace o starodávných znalostech a nedávných objevech o historii naší planety a cyklickými katastrofami najdete zde:

Poslechněte si také program rádia SOTT: Behind the Headlines: Kdo byl Ježíš? Zkoumání důkazů, že Kristus mohl být ve skutečnosti Caesar.

 

SOTT archiv: Prehistoric cave art study reveals ancient people had complex knowledge of astronomy and were tracking catastrophic meteor showers

Print Friendly, PDF & Email
Sdílejte

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

blank