Saturn má 20 nově objevených měsíců, překonal tak Jupiter

Novinky.cz
14.října 2019
Titulní obrázek © NASA/JPL-Caltech/Space Science Institute

 

Vědci objevili 20 nových měsíců, jež obíhají Saturn – plynný obr je díky tomu planetou s nejvíce měsíci ve Sluneční soustavě. Dosud měli odborníci za to, že s počtem 79 měsíců jich má nejvíce Jupiter. S těmi nově objevenými jich však Saturn má o tři více, jak informovala agentura Reuters.

Tři z nových přirozených družic jsou drobné, jejich průměr dosahuje pouze tří až šesti kilometrů. Za pomocí havajského teleskopu je objevil tým vedený Američanem Scottem Sheppardem z vědeckého institutu ve Washingtonu.

„Saturn je měsíční král,“ uvedl Sheppard v prohlášení.

Vědci odhadují, že měsíce jsou pozůstatky jiných, větších družic, které se před dávnými časy roztříštily po střetu s asteroidem nebo kometou.

„Tyto nové měsíce dokazují, že Sluneční soustava bývala kdysi velmi chaotickým místem,“ řekl Sheppard, podle něhož většinu menších těles buď formující se planety pohltily, nebo je odmrštily mimo své gravitační pole.

 

Obíhají většinou v opačném směru, než se točí planeta

Většina nových měsíců obíhá prstencovou planetu v opačném směru, než se Saturn točí; ve směru planety, jak je tomu většinou zvykem, obíhají pouze tři. Jedno z nově objevených těles obíhá Saturn v neuvěřitelné vzdálenosti 24 milionů kilometrů. Pro srovnání se Měsíc nachází průměrně 384 400 kilometrů od Země.

Ačkoli se donedávna mělo za to, že nejvíce měsíců má Jupiter, astronomové vždy považovali ty Saturnovy za velmi zajímavé. Ledový měsíc Europa je podle amerického vesmírného úřadu NASA jedním z nejslibnějších míst v naší soustavě, které by mohlo obsahovat život – pod silnou vrstvou ledu se na jednom z pólu pravděpodobně nachází celý oceán.

Zmrzlý povrch, který by mohl ukrývat životodárnou tekutinu, má i největší Saturnův měsíc Titan nebo gejzíry posetý Enceladus.

 

Komentář: A jako obvykle, když mainstream přináší zprávu, která stojí za pozornost svou výjimečností nabourávající konvenční modely o fungování vesmíru a Sluneční soustavy, zařadí na konec informaci, jež odvede pozornost úplně jinam. To, co je v článku důležité – nárůst počtu těles a množství materiálu v naší soustavě – je ihned zahráno do pozadí. Stojí tedy za upřesnění, že velké planety zachytávají ve svém gravitačním poli spoustu materiálu, který míří ke Slunci, ale díky působení těchto obrů je tento materiál ‘stažen’ na oběžnou dráhu kolem nich. Případně na ně dokonce dopadne a není to v posledních letech nijak výjimečná událost. Nebýt Jupitera, Saturnu, Uranu a Neptunu, bylo by v oblasti vnitřních planet Sluneční soustavy o ‘zábavu’ postaráno už teď. Více podrobností a vědeckých dat týkajících se měsíců Saturnu najdete na webu Carnegie Science.

 

 

SOTT archiv: Saturn surpasses Jupiter after discovery of 20 new moons

Print Friendly, PDF & Email
Sdílejte

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

blank