Meteor z miniměsíce: Astronomové se domnívají, že ohnivá koule pozorovaná v srpnu 2019 nad Austrálií byla z asteroidu, který byl zachycen gravitací Země na oběžné dráze

Stanislav Mihulka
VTM
9.prosince 2019
Foto: YouTube

 

Naše planeta má dost velký a velmi estetický Měsíc. Ve skutečnosti ale obvykle není jedinou oběžnicí Země. Na oběžné dráze se objevují také miniměsíce, což jsou malé asteroidy, které Země zachytí svojí gravitací a pak dočasně obíhají kolem planety. Po nějaké době se opět vydají na cestu vesmírem anebo je pohltí pozemská atmosféra.

Odborníci jsou přesvědčeni, že kolem Země obíhá vždy nejméně jeden takový miniměsíc, což bývá asteroid o velikosti asi tak 1 metru. Jsou tak malé a nenápadné, že jsme zatím oficiálně pozorovali pouze jediný takový miniměsíc. Nesl označení 2006 RH120 a kolem Země kroužil zhruba 11 měsíců. Pak odletěl do vzdálenějšího vesmíru.

Pozorování miniměsíce je velkou vzácností. A neméně výjimečné je pozorování meteorů, které pocházejí právě z miniměsíce. Doposud se to podařilo jen jednou, když takový meteor zřejmě pozorovali evropští vědci v roce 2014. Tým astronomů australské Curtin University tvrdí, že se jim to povedlo podruhé.

 

Komentář: Kompletní zprávu o pozorování najdete ZDE:

Vzhledem k tomu, kolik ve Sluneční Soustavě přibývá kosmického materiálu, se dá s velkou pravděpodobností očekávat nárůst počtu těchto událostí. Astronomové navíc přiznávají, že jakmile je těleso zachyceno gravitací Země, je prakticky nemožné určit, jestli a kdy a kde vstoupí do atmosféry. Kolik takových objektů na oběžné dráze obíhá v tuto chvíli, není možné zjistit, nicméně jich bude zřejmě mnohem víc, než si myslíme. Poslední roky přinesly pozorování mnoha meteorů způsobených objekty, které letěly velmi pomalu a nedá se vyloučit, že přinejmenším některé z nich byly na oběžné dráze již delší dobu.

 

K pozorování využili data australské pozorovací sítě Desert Fireball Network. Tato síť v současnosti zahrnuje 50 autonomních kamer, které jsou instalované v pustinách Západní Austrálie a Jižní Austrálie.

 

 

Výjimečně jasný meteor

Dotyčný meteor nese označení DN160822_03. Na australské obloze zazářil 22. srpna 2016. Byl výjimečně jasný a hned si získal pozornost vědců. Když určili jeho trajektorii, tak dospěli k názoru, že jde o meteor z miniměsíce.

Badatelé doufají, že jejich pozorování přispěje k výzkumu miniměsíců. Tyto vzácné a velmi pozoruhodné objekty by nám mohly prozradit leccos zajímavého. Kromě pozorování bychom ale miniměsíce rovněž mohli prakticky využít.

Mohly by například sehrát roli modelového objektu pro vývoj a testování technologií pro mise zaměřené na odběr vzorků z asteroidů ve Sluneční soustavě anebo i na těžbu cenných surovin na asteroidech.

Jak zdůrazňuje Patrick Shober z badatelského týmu, miniměsíce jsou skutečně skvělé, protože vlastně představují nejbližší a tudíž nejlépe dostupné objekty ve Sluneční soustavě. Jediným problémem by mohla být jejich malá velikost a naopak velká rychlost, ale to není nic, co bychom nemohli technicky zvládnout.

 

Komentář: Tak to hodně štěstí. My si myslíme, že než se astronomům ve spolupráci s inženýry podaří uvést do praxe potřebné technologie, bude jim k pozorování meteoritů z miniměsíců stačit pouze houbařský košík. A nejspíš to nebude nic skvělého.

 

SOTT archiv: Astronomers suspect 2016 meteor fireball event in Australia was caused by asteroid that had been ‘captured’ by Earth’s gravity

 

image_pdfimage_print

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

blank