Motza: Izraelští archeologové odhalili devět tisíc let staré velké město

Mirka Malá
inStory.cz
1.ledna 2020
Titulní foto © Eyal Marco, Antiquities Authority

 

Figurína lidské tváře, Motza, Jeruzalém
Foto © Clara Amit, Antiquities Authority

Před devíti tisíci lety, tedy několik tisíciletí poté, co se na Středním východě objevily první skromné zemědělské vesnice, se odkryté město stalo předvojem městského života. Bylo domovem pro tisíce lidí a bylo téměř 100krát větší než jiná sídliště té doby.

Archeologové dali nalezenému městu jméno Motza a po 16 měsících kopání odhalil tým také vznešenost Motzy. Město bylo hustým centrem dílen, veřejných hal a soukromých domů propojených silnicemi a uličkami. Důkazy o umění a obchodu byly všude, včetně bohatých artefaktů, jako jsou ručně vyráběné šperky, mušle Rudého moře a anatolské sopečné sklo.

Bylo také nalezeno několik stovek pohřbených lidí pod domy v celém městě, což odpovídá obřadům své doby.

Velikost města překvapila i členy archeologického týmu. Vědci věděli, že někteří tehdejší farmáři obývali oblast od té doby, co se ve 20. století objevily rozptýlené pazourkové nástroje, charakteristické pro tuto éru. A tak toho od vykopávek moc nečekali, protože tento region se považoval za opuštěný už od neolitu. Díky plánované stavbě dálnice se ale začalo kopat hlouběji a nález je opravdu fenomenální.

Předběžné vykopávky už v roce 2015 nalezly budovy, které byly asi 9 000 let staré. Až koncem roku 2018 však bylo jasné, že jde o největší město na Středním východě.

Archeologové obvykle kopají jen části místa, aby nechali nějakou práci také pro budoucí vědce. Ale protože Motza je opravdu fenomenální nález, tým se snažil vykopat celou jeho celistvost, což vedlo k vytvoření téměř úplného obrazu života v tomto neolitovém městě. Ve výkopových vrstvách blíže k povrchu našel tým mnohem méně budov a artefaktů, což naznačuje, že osada dosáhla vrcholu a pak se zmenšila.

Analýza nálezů bude pokračovat několik let a potenciálně bude vysvětlovat, co způsobilo, že se toto obrovské město nejprve tak rozrostlo a poté zaniklo. Vědci zatím předpokládají, že populační růst překonal možnosti tehdejšího vyspělého města.

 

 

Komentář: Je pravděpodobnější, že tehdejší podnebí v oblasti bylo výrazně odlišné od toho dnešního a klimatická změna přiměla původní obyvatele k přesunu. Viz Podnebí na Sahaře se proměňovalo mezi pouštním a úrodným každých 20.000 let v souladu s monzunovou aktivitou.

SOTT archiv: Vast, developed 9,000-year-old settlement found near Jerusalem

 

Print Friendly, PDF & Email
Sdílejte

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

blank