Divoké požáry: Kouř a klam zahalily Austrálii

Kirye & P Gosselin
NoTricksZone
Překlad: NaSeveru.org
3.ledna 2020
Titulní obrázek © Anthony Hearsey / Instagram

 

V poslední době se šíří mnoho fake news, že příčinou požárů v australské buši je člověkem způsobená klimatická změna. Jak ovšem vyšlo najevo, australské úřady byly podle informací jednoho z expertů již před lety varovány, že špatná správa půdy dlouhodobě zvyšuje riziko devastujících požárů.

Množství volně ležícího dřeva je nejvyšší za posledních tisíc let

Specialista na divoké požáry David Packham v roce 2015 varoval před možností vzniku ohromných požárů a vyzýval k okamžité redukci hořlavých materiálů, který se v buši hromadí.

“Množství materiálu dosahuje nejvyšších hodnot za tisíce let”, napsal na tomto blogu [NoTricksZone, pozn.překl.] v roce 2015 Darren Gray. Dnes je veřejnost uváděna v omyl klimatickými alarmisty a médii ohledně skutečných příčin těchto divokých požárů.

Ve skutečnosti data z agentury NASA ukazují, že globálně došlo ke snížení divokých požárů od roku 2003 o 25%, jak uvádí Fórum pro strategii vůči globálnímu oteplování (Global Warming Policy Forum – GWPF):

Divoké požáry, statistika, pokles od roku 2003
Obrázek © NASA GISS

Zavádějící teplotní trendy

Naneštěstí se klame nejen v komunikaci ohledně australských požárů v buši, ale úřady (NASA GISS) poskytují veřejnosti hrubě zavádějící informace také o teplotních trendech v Austrálii.

Na obrázku níže vidíte grafy šesti australských meteorologických stanic s daty sahajícími až do konce 19.století. Srovnání ukazuje neupravená data v porovnání s těmi, která byla ‘homogenizována’:

blank

Před homogenizací ukazovala data, že 4 ze 6 stanic zaznamenaly ochlazování. Po úpravě od NASA ochlazování zmizelo a všech šest stanic vykázalo oteplování!

Při pohledu na 3 stanice, Yamba, Moruya a Darwin, si všimněte, že NASA ‘odstřihla’ starší část teplotních záznamů (protože ukazovaly vyšší teploty?). Výsledkem je pochopitelně trend nárůstu teplot.

Zde například vidíte NASA GISS info pro Darwin Airport. Všimněte si ohromného rozdílu mezi oběma verzemi:

Darwin Airport, záznam teplot z meteostanice
Obrázek © NASA GISS

Takže když vám někdo tvrdí, že oteplování je způsobené člověkem, má vlastně pravdu. Ale není to kvůli množství CO2, které člověk vypouští, nýbrž kvůli falšování statistik, které provádí NASA GISS (The Goddard Institute for Space Studies).


Komentář
: Podle článku, který otiskly EuroZprávy 3.ledna, byla aktuální situace následující…

Hoří oblast o rozloze Slovenska, námořnictvo evakuuje lidi z pláže

Austrálie se s ničivými požáry potýká již několik týdnů. Shořelo přes pět milionů hektarů půdy, což je oblast větší než Slovensko, nejméně 17 lidí zemřelo a jenom ve státě Nový Jižní Wales shořelo 1365 domů. Kouř z lesních požárů podle agentury AFP obtěžuje také obyvatele největších australských měst, Sydney a Melbourne, vítr ho ve čtvrtek odnesl přes Tasmanovo moře i na 2000 kilometrů vzdálený Nový Zéland.

Úřady dnes vyzvaly obyvatele zasažených států Viktorie a Nový Jižní Wales, aby se z rizikových oblastí co nejrychleji evakuovali. Od soboty se totiž očekává zvýšení teploty a silný vítr, který může vést k dalšímu šíření ohně.

Premiér státu Viktorie Daniel Andrews vyhlásil stav nouze v oblastech, kde bydlí zhruba 100.000 lidí, a úřady je vyzvaly, aby využili krátkého ochlazení a oblast opustily. “Tohle je vaše příležitost utéct,” varoval obyvatele Viktorie Andrew Crisp z vedení místní agentury pro řešení krizových situací. Podle něj se obyvatelé státu nemohou spoléhat jen na své štěstí, nové požáry se mohou rozhořet už dnes.

“Ještě stále je tu šance odejít,” vyzvala v podobném duchu občany premiérka Nového Jižního Walesu Gladys Berejiklianová. “Pokud nemusíte v oblasti zůstat, odejděte! Ta možnost tu nebude napořád,” uvedla Berejiklianová.

Následující obrázky jsme vybrali z článku serveru Severe Weather Europe:

Austrálie vs Evropa - rozloha
Srovnání velikosti Austrálie a Evropy
Divoké požáry, Austrálie
Kompozitní obrázek všech požárů letošní sezóny v období od 5.prosince do 5.ledna – nejedná se tedy o satelitní snímek nebo aktuální stav © Anthony Hearsey / Instagram

Situace v Austrálii se prakticky shoduje s požáry, které v posledních letech sužují Kalifornii. Hlavní příčina jejich ohromného rozsahu je stejná – nedostačující správa krajiny. Finanční prostředky na její zajištění buďto chybí, nebo se záměrně odvádějí jiným směrem, což je pravděpodobnější. Jestli je to výsledek obyčejné ziskuchtivosti nebo jiný záměr, to ponecháváme na čtenáři.

 

SOTT archiv: Smoke and deception blanket Australia

Print Friendly, PDF & Email
Sdílejte

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

blank