Golfský proud je o 15% slabší, oblast jižně od Grónska nejchladnější za posledních 1.000 let

Peter Sinclair
Yale Climate Connections
Překlad: NaSeveru.org
15.října 2019

 

„Jsme o 50 až 100 let v předstihu pokud jde o zpomalení tohoto oceánského systému proudění,” říká klimatický vědec Michael Mann.

 

Jako příslovečný bolavý palec, tvrdošíjná modrá skvrna chladných oceánských teplot vyčnívá  v nedávném NASA vyobrazení oteplujícího se světa – kruh chladné modré na planetě, která je stále více vybarvená v horké červené.

Oblast severního Atlantiku jižně od Grónska, zaznamenala v posledních letech jedny z nejchladnějších teplot; ochlazení, které je bezprecedentní během posledních tisíc let. Jaké je vysvětlení této anomálie?

Klimatolog Michael Mann z Penn State University, ve videu tohoto měsíce „This is not cool“, vysvětluje, že tento jev může být známkou toho, že se severoatlantický proud, který je součástí šírší globální cirkulace oceánů, zpomaluje.

Tento proud hrál roli ve scifi filmu Den poté z roku 2004; film, který byl „založen na vědeckých poznatcích, ale byl velmi přehnaný“, a proto „frustroval mnoho klimatologů“, vyzdvihuje Jason Box z Geologického průzkumu pro Dánsko a Grónsko.

Stefan Rahmstorf z Postupimské univerzity v Německu říká, že tento oběh – nazývaný termohalinní cirkulace, který je však v USA mnohdy známý jako „Golfský proud“ – udržuje severní Evropu o několik stupňů teplejší, než by tomu jinak bylo v této zeměpisné šířce.

Přestože katastrofický děj filmu byl čistě vědeckou fikcí, důsledky jeho zastavení by byly závažné pro zemědělství – a pro mírné počasí – v severní Evropě.

Proud je závislý na slanosti severního Atlantiku, aby vytvořil klesající pohyb vody, tj. je to „čerpadlo“ pohánějící tento proud. Slanější voda je těžší než sladká voda.

Komentář: Je pravděpodobné, že zpomalení proudu v severním Atlantiku způsobuje větší počet hnacích mechanismů: Profesorka Valentina Zharková vysvětluje a potvrzuje, proč je „Super“ hluboké solární minimum za dveřmi

Jak taje grónský ledovec, velké objemy sladké vody vstupují do severního Atlantiku a nařeďují velmi slanou mořskou vodu, což zpomaluje „čerpadlo“, vysvětluje Jorgen Peder Steffensen, z Kodaňské univerzity, ve videu natočeném pro Yale Climate Connections nezávislým kameramanem Peterem Sinclairem z Midlandu v Michiganu.

„To by Dánsko, odkud pocházím, strašně ochladilo,“ říká Steffensen. „V zásadě neexistuje důvod, aby docházelo k ohřívání Země, a přesto by se severní Evropa a Severní Amerika mohly ochladit. Nicméně tato oblast není velká ve srovnání s celkovým globálním povrchem.“

Tající led z Grónska do značné míry vysvětluje rozředění severního Atlantiku, souhlasí Box.

Komentář: Co se děje v okolí Grónska, je složitější, ale celkově narůstá ledová a sněhová pokrývka.

Jsme o 50 až 100 let v předstihu pokud jde o zpomalení tohoto oceánského systému proudění, ve srovnání s modely,” říká Mann. „Čím více pozorování provádíme, tím jsou naše modely sofistikovanější, a tím více se dovídáme, že se věci mohou stát rychleji a ve větším rozsahu, než jsme předpovídali před lety.”

 

 

Komentář: A něco více dat z Phys.org :

Levke Caesar, vědecká pracovnice německého Postupimského institutu pro výzkum dopadů na klima a spoluautorka studie, zjistila, že proud zeslábl o 15%. „Když dojde ke zpomalení cirkulace, znamená to nižší přenos tepla do této oblasti.”

Další studie, publikovaná minulý rok v časopise Nature zjistila, že systém dosáhl svého nejslabšího stavu za posledních 1.600 let, i když se uvádí, že ztráta síly pravděpodobně začala v důsledku přírodních faktorů.

 

Viz také:

A poslechněte si vysílání rádia SOTT [v angličtině]:

Související články:

 

SOTT archiv: Gulf Stream is 15% weaker, region south of Greenland coldest in 1,000 years

Print Friendly, PDF & Email
Sdílejte

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

blank