Perleťová oblaka a další velkolepá podívaná na obloze nad jižním Islandem

Vala Hafstað
Island Monitor
Překlad: NaSeveru.org
3.ledna 2020
Titulní foto © Mbl.is/Jónas Erlendsson, ranní obloha nad Vík í Mýrdal 3.1.

 

V pátek ráno se na obloze nad jižním Islandem objevily působivá perleťová oblaka. Při východu slunce byla obloha plná duhových barev.

Reportér Mbl.is Jónas Erlendsson pořídil fotografii na východ od Vík í Mýrdal v pátek ráno mezi 9. a 10. hodinou. Tvrdí, že se jedná o nejvýrazněji zabarevná perleťová oblaka, jaká kdy viděl.

Další fotografie, zaslaná mbl.is , byla pořízena během stejného rána v Hornafjörðuru na jihovýchodním Islandu. Vypadá to, že příroda si připravila pestrou paletu a štětce, aby vytvořila překrásnou podívanou.

 

Obloha byla v Hornafjörðuru podobně zabarvená.

 

Podle vedur.is se perleťová oblaka vznikají ve stratosféře, ve výšce 15-30 km. Nejběžnější jsou v polovině zimy, za soumraku nebo za úsvitu.

Vznikají, když jsou podmínky ve stratosféře neobvykle chladné a jsou tvořeny malými ledovými krystaly, nebo malými kapkami vody.

 

Komentář: Je pravděpodobné, že tato perleťová oblaka jsou stále častější a silnější kvůli stále častějším „neobvykle chladným“ podmínkám: Globální chlazení má nahradit trend oteplování, který začal před 4 000 lety – čínští vědci. Nad islandským Reykjavíkem naměřili 3.ledna 2020 nejnižší teplotu polárního vortexu za posledních 40 let, -96°C. Stratosférická sonda zaznamenala tuto hodnotu ve výšce 25.6 km. Stratosférickou teplotu nad polárním regionem z minulého týdne ukazuje tento obrázek…

 

Polární vortex, teplota 3.ledna 2020
Grafická analýza © NASA/GMAO

 

…a zde jsou iridiscentní mraky z finského Laponska ten samý den…

 

Jsou způsobeny difrakcí světla – mírným ohybem světla, které prochází okrajem předmětu. Sluneční světlo procházející oblakem je ohýbáno malými kapkami vody, nebo malými ledovými krystaly v oblaku.

Podle knihy Počasí od Williama J. Burroughse, se jas barev zvyšuje s počtem kapek v oblaku a jednotností jejich velikosti. Rovnoměrně malé kapky vytvářejí nejlepší vizuální efekt, a proto nově vzniklá oblaka altostratus nebo altocumulus poskytují nejlepší podmínky pro iridescenci.

Perleťové mraky se mohou tvořit v jakékoli části světa, ale nejčastěji se objevují v zimě nad horami.

 

Komentář: Nedávné zprávy o perleťových oblacích (také známých jako nacreous nebo polární stratosférická oblaka či iridiscentní mraky) zahrnovaly komentáře, jako například od obyvatel, kteří v oblasti žili 70 let, kteří uváděli, že se jedná o události ke kterým dochází „jednou za život“. Dohromady s mnoha četnými jevy na naší obloze a dalšími jevy proměn Země, je jasné, že na naší planetě probíhají velké změny:

A poslechněte si vysílání rádia SOTT [v angličtině]:

A měsíční zprávy SOTT Proměny Země dokumentující tyto události (české titulky):

 

 

Další články: Přehled článků o globální změně klimatu

SOTT archiv: ‘Strongest colors ever seen’: Iridescent clouds make another spectacular appearance above skies in South Iceland

Print Friendly, PDF & Email
Sdílejte

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

blank