Perleťová oblaka a další velkolepá podívaná na obloze nad jižním Islandem
Vala Hafstað
Island Monitor
Překlad: NaSeveru.org
3.ledna 2020
Titulní foto © Mbl.is/Jónas Erlendsson, ranní obloha nad Vík í Mýrdal 3.1.
V pátek ráno se na obloze nad jižním Islandem objevily působivá perleťová oblaka. Při východu slunce byla obloha plná duhových barev.
Reportér Mbl.is Jónas Erlendsson pořídil fotografii na východ od Vík í Mýrdal v pátek ráno mezi 9. a 10. hodinou. Tvrdí, že se jedná o nejvýrazněji zabarevná perleťová oblaka, jaká kdy viděl.
Další fotografie, zaslaná mbl.is , byla pořízena během stejného rána v Hornafjörðuru na jihovýchodním Islandu. Vypadá to, že příroda si připravila pestrou paletu a štětce, aby vytvořila překrásnou podívanou.

Podle vedur.is se perleťová oblaka vznikají ve stratosféře, ve výšce 15-30 km. Nejběžnější jsou v polovině zimy, za soumraku nebo za úsvitu.
Vznikají, když jsou podmínky ve stratosféře neobvykle chladné a jsou tvořeny malými ledovými krystaly, nebo malými kapkami vody.
Komentář: Je pravděpodobné, že tato perleťová oblaka jsou stále častější a silnější kvůli stále častějším „neobvykle chladným“ podmínkám: Globální chlazení má nahradit trend oteplování, který začal před 4 000 lety – čínští vědci. Nad islandským Reykjavíkem naměřili 3.ledna 2020 nejnižší teplotu polárního vortexu za posledních 40 let, -96°C. Stratosférická sonda zaznamenala tuto hodnotu ve výšce 25.6 km. Stratosférickou teplotu nad polárním regionem z minulého týdne ukazuje tento obrázek…

…a zde jsou iridiscentní mraky z finského Laponska ten samý den…
Looks like a painting! MT @ThomasKast1: Two days ago I saw this magnificent display of #polar #stratospheric clouds in #Finnish #Lapland. Just amazing!#pscs #nacreousclouds pic.twitter.com/gHg6fWl45S
— thisisFINLAND (@thisisFINLAND) January 5, 2020
Jsou způsobeny difrakcí světla – mírným ohybem světla, které prochází okrajem předmětu. Sluneční světlo procházející oblakem je ohýbáno malými kapkami vody, nebo malými ledovými krystaly v oblaku.
Podle knihy Počasí od Williama J. Burroughse, se jas barev zvyšuje s počtem kapek v oblaku a jednotností jejich velikosti. Rovnoměrně malé kapky vytvářejí nejlepší vizuální efekt, a proto nově vzniklá oblaka altostratus nebo altocumulus poskytují nejlepší podmínky pro iridescenci.
Perleťové mraky se mohou tvořit v jakékoli části světa, ale nejčastěji se objevují v zimě nad horami.
Komentář: Nedávné zprávy o perleťových oblacích (také známých jako nacreous nebo polární stratosférická oblaka či iridiscentní mraky) zahrnovaly komentáře, jako například od obyvatel, kteří v oblasti žili 70 let, kteří uváděli, že se jedná o události ke kterým dochází „jednou za život“. Dohromady s mnoha četnými jevy na naší obloze a dalšími jevy proměn Země, je jasné, že na naší planetě probíhají velké změny:
- Ohromující perleťová oblaka na nebi nad sibiřskou horou Bělucha
- Podivné sluneční efekty zachycené nejvyššími meteorologickými stanicemi na světě
A poslechněte si vysílání rádia SOTT [v angličtině]:
- Behind the Headlines: Proměny Země v elektrickém vesmíru: Jsou lidé skutečně zodpovědní za změnu klimatu?
- Adapt Report 2030 Reportáž o době ledové: Rozhovor s Laurou Knight-Jadczyk a Pierrem Lescaudronem
A měsíční zprávy SOTT Proměny Země dokumentující tyto události (české titulky):
Další články: Přehled článků o globální změně klimatu
SOTT archiv: ‘Strongest colors ever seen’: Iridescent clouds make another spectacular appearance above skies in South Iceland