SOTT Proměny Země – prosinec 2019

SOTT Media
Překlad: NaSeveru.org
6.ledna 2020
Foto: erupce sopky na White Islandu / YouTube screenshot

Sněhové návěje, Island
Sněhové návěje byly odklizeny u jednoho z domů, aby byl umožněn vstup alespoň do druhého patra. Hofsós, severní Island, 17.prosince 2019

Proměny Země probíhají v neutuchajícím tempu. Ačkoliv se střední Evropě opravdová zima zatím úspěšně vyhýbá, na jiných místech severní polokoule si na nedostatek sněhových srážek nemohou stěžovat. A v dalších částech světa lidé trpěli pod přívaly dešťů. Sopečný popel z mnoha stratosférických erupcí minulého léta a narůstající meteorický prach v atmosféře  jsou zárukou četných extrémních srážek i pro budoucí měsíce či spíše roky.

Po neobvykle chladných letních teplotách a sněžení v oblasti Viktoriánských Alp trpí Austrálie kvůli historicky rekordním požárům, které způsobily devastující škody. Oheň vyhnal tisíce lidí z domovů a zabil odhadem přes půl miliardy zvířat.

Po skončení vyšetřování došla australská policie k závěru, že za ohně mohou žháři a zásahy bleskem… nikoliv změna klimatu.

Nejméně 150 domů bylo zničeno při rychle se šířících požárech v chilském Valparaíso. Obytné čtvrti hořely ještě o vánočních svátcích.

Sníh pokryl zem téměř na polovině kontinentálního území USA (46,2%), což je nejvíce pro období začátku prosince od začátku měření v roce 2003. Sněhová pokrývka se vytvořila i v severních oblastech Mexika.

Island zaznamenal 9 metrů sněhového přívalu zatímco 90cm čerstvě napadaného sněhu uvěznilo 8.000 aut v Kašmíru.

Bouře Elsa a Fabien způsobily chaos od Španělska přes Francii až po Itálii. Zemřelo nejméně 9 lidí v důsledku tohoto páru bouří, které devastovaly západní a střední Evropu. Poryvy větru vyústily ve 118.000 výpadků proudu, přičemž k většině z nich došlo ve Francii.

Fabien způsobil také povodeň v Benátkách, kde srážky od 3 do 8cm v kombinaci s vysokým přilivem zaplavily části města.

Silný déšť, povodně a sesuvy devastovaly mnoho míst po celém světě: 150 mrtvých v Keni, 4 v íránském Chúzistánu, tisíce osob skončily bez střechy nad hlavou v Nariňo, 8 pohřešovaných v Kolumbii (Tolima), ochromený Bejrút, 50 domů pod vodou v Indonézii (Sigi)…

M6,9 zemětřesení zasáhlo jižní Filipíny, způsobilo smrt nejméně jednoho člověka a zranění několika dalších. Došlo ke škodám na silnicích a budovách včetně úřadu vlády.

Další série podivných zvuků z nebe, tentokrát v Nizozemí…

Komentář: Předchozí titulkované díly v sekci SOTT Media

Print Friendly, PDF & Email
Sdílejte

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

blank