Stratovulkán Mount Shishaldin: sloup popela a dýmu vystoupal do výšky 10 km – další příspěvek k ochlazování planety

Hope McKenney
kucb.org
Překlad: NaSeveru.org
7.ledna 2019
Foto © ESA / Sentinel 2

Komentář: Mount Shishaldin je další sopkou, které vykázala masivní elektrickou aktivitu! Nechce se věřit vzhledem k tomu, že je to v našich časech již běžné, ale pozorování blesků z vybuchující sopky patřilo v minulých dobách jen do lidových skazek…

Foto © Alaska Volcano Observatory; snímek po explozi 3.ledna 2020, kde je patrný nános popela na jižních svazích a výrony lávy na severovýchodním a severozápadním svahu.

Mount Shishaldin v pátek 3.ledna explodovala, vyvrhla popelavý mrak dýmu vysoký kolem 7.300 metrů a součástí erupce byly i sopečné blesky.

Komentář: Vzhledem k tomu, že tento stratovulkán je vysoký 2.857 m, sloup popela dosáhl výšky cca 10.100 metrů a překročil tak úroveň, nad níž vyvržené částice již přispívají k přímému ochlazování Země. Sopečný oblak se táhl do vzdálenosti kolem 130 km…

Matt Haney, geofyzik z Alaska Volcano Observatory (AVO), nám sdělil, že vulkán, který se nachází zhruba 90 km od Cold Bay, je aktivní od července 2019.

“Shishaldin se nachází v eruptivním stavu již několik měsíců”, řekl Haney. “Láva pravidelně vytéká na severní stranu sopky. Do toho občas stoupne erupční aktivita.”

Hlavní nebezpečí z této sopky se týká letecké dopravy, ale zatím nedošlo k žádným zrušeným letů, ani se v okolních obydlených oblastech neočekává spad sopečného popílku.

Poslední výrazná erupční činnost byla zaznamenána 12.prosince, přičemž trvala jen několik minut, ale vyprodukovala podobně velký sloup popela. Velký výron lávy byl pak pozorován na konci prosince.

AVO monitoruje tento stratovulkán podrobně. Haney řekl, že nic nenaznačuje opravdu velkou erupci, ale že Shishaldin dokáže vybuchnout zcela nečekaně.

Je to jedna z nejaktivnějších sopek na Aleutských ostrovech,” řekl Haney. “V nedávné minulosti došlo k významným erupcím v letech 2013 a 2004. Poslední opravdu velká byla v roce 1999, kdy popelavý dým dostoupal do nadmořské výšky kolem 13, možná dokonce až 15 km.

Haney sdělil, že událost ze 3.ledna zapadá do aktivity posledních měsíců. Žádné další známky činnosti během následujícího víkendu nebyly pozorovány.

Mount Shishaldin měl nejméně 54 období výrazné aktivity, včetně 24 potvrzených erupcí od roku 1775. Pohotovostní stupeň v tuto chvíli zůstává na úrovni nepřetržitého sledování.

SOTT Archiv: Shishaldin volcano in Alaska erupts, producing 24,000 feet ash cloud and ‘volcanic lightning’

Print Friendly, PDF & Email
Sdílejte

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

blank