Filipínská sopka Taal, ležící 60 km od Manily, se probudila k životu, popel vystoupal do výšky 11 km

Stanislav Mihulka
Prima ZOOM
13.ledna 2020
Foto © Domcar Calinawan Lagto / Twitter

Filipínská sopka Taal
Foto © Coffee_Dante / Instagram

Druhá nejaktivnější sopka na Filipínách se hlasitě probudila k životu. Už v neděli večer sopka Taal na ostrově Luzon pouhých 60 km jižně od Manily vychrlila do atmosféry mračno dýmu a popela. Erupci sopky, ležící na malém ostrově uprostřed jezera, provázelo burácení a otřesy a po úbočí sopky začala stékat lávová řeka.

Vulkanologové nevylučují, že by sopka mohla v následujících dnech a možná i hodinách předvést další kousky – z jejího nitra by například mohla vytrysknout pára s vysoce toxickými plyny. Filipínské úřady už nařídily evakuaci asi 8000 lidí z bezprostředního okolí sopky a zastavily také provoz na mezinárodním letišti v Manile.

Sopka Taal je jedním z nejmenších aktivních vulkánů na světě. V uplynulých 450 letech se ozvala celkem 34krát. V okolí sopky také bylo zaznamenáno celkem 75 zemětřesení, z nichž 32 překročilo stupeň 2.

Komentář: Sopečné blesky se vyskytly v nebývale hojné míře. Mnozí experti se snaží přesvědčit veřejnost, že se sice jedná o jev ne zcela běžný, ale nikoliv mimořádný, a že nárůst pozorování tohoto fenoménu je způsoben pouze přibývající dostupnou technikou a rychlostí sdílení díky internetu [1], domníváme se, že se jedná o ‘damage control’ stejně, jako v mnoha jiných případech (zvyšující se počet objektů blízkých Zemi, kosmický prach v atmosféře, přibývající měsíce u ostatních planet Sluneční soustavy atd.). Pochopitelně dostupnost nahrávací techniky hraje roli v množství sdílených nahrávek a pozorování, ale nedají se tak smáznout ze stolu všechny procesy proměn Země a dalších planet Sluneční soustavy.

Sluneční aktivita je na velmi nízké úrovni, nastupuje období solárního minima a s tím byla v historii vždy spojená vyšší míra sopečné činnosti, zemětřesení, bouří a elektromagnetických jevů, takže i sopečné blesky budou s přibývajícím časem ‘novým normálem’. Pokud sledujete měsíční souhrny SOTT Proměny Země, tak už to víte…

Tokyo Volcanic Ash Advisory Center (VAAC) vydalo varování, že sloup popela a dýmu vystoupal do odhadované výšky 11 kilometrů, uvedl server Volcano Discovery.

Print Friendly, PDF & Email
Sdílejte

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

blank