Francouzská stávka: zaměstnanci distributorů elektřiny připojili o Vánocích chudé domácnosti, odstřihli policii a velké firmy

Salvador Soler
Popular Resistance
Překlad: NaSeveru.org
30.prosince 2019

 

Francouzská stávka, zaměstnanci energetických společností, elektřina pro chudéŽádné „vánoční příměří“ neplatí pro stávkující pracovníky francouzského výrobce a distributora elektřiny Électricité de France (EDF). Zaměstnanci znovu napojují služby chudým rodinám a snižují ceny tarifů ve veřejných sektorech, a zároveň přerušují dodávku elektřiny policejním stanicím, intendancím a velkým společnostem.

Od začátku stávky 5. prosince udržují elektrikáři a pracovníci v energetice výpadky energie, které jsou namířené proti Macronově penzijní reformě. Je to metoda boje, která odhaluje sílu pracovníků a jejch strategické místo, které zaujímají, s možností ochromit pomocí výpadků proudu vládní budovy a velké společnosti. Zatímco stávka zaměstnanců SNCF (železnice), RATP (metropolitní dopravní společnost v Paříži), v národním školství nebo dokonce ve zdravotnictví měla větší dopad, energetičtí zaměstnanci nejsou příliš pozadu.

Jsou mezi nimi elektrikáři a zaměstnanci plynáren. Z hlavních společností v tomto odvětví je 41.4% stávkujících pracovníků v EDF (Elektrická společnost Francie), 39% v Engie a více než 60% v Enedis. Od úterý 10. prosince stávkující hlasovali ve shromážděních, aby začali vytvářet lokální výpadky energie. Michaële Guégan, ředitelka lidských zdrojů v Enedisu, nejvýznamnějšího distributora elektřiny, poznamenává, že došlo k selektivním odpojením „v určitých veřejných budovách, v komerční oblasti v Bordeaux, na univerzitě v Lyonu a dokonce i v nemocničním centru“.

Pracovníci oznámili, že během svátků jsou desítky tisíc chudých domácností znovu připojovány k elektřině a plynu. Díky činnostem pracovníků skupiny Électricité de France (EDF), se nejchudší rodiny budou moci těšit z osvícené večeře. Dodávka elektřiny v nejbohatších částech měst, nákupních centrech, policejních stanicích a prefekturách bude snížena, a to tak, že zůstanou v naprosté tmě.

Pracovníci zároveň přesunuli 80.000 uživatelů v Lyonském regionu do kategorie nízké spotřeby a svou činnost odůvodnili prohlášením, že „energie není komodita“, ale „základní potřeba, ke které musí být všem zaručen přístup“. Tato akce vyvolala obrovské sympatie napříč lidovým sektorem a velký vztek mezi podnikateli a politiky, kteří to považují za zločin.

Tyto akce měly následky pro stávkující; odbory čelí represi ze strany vlády a soudnímu stíhání. Tento čtvrtek byl 20. generální tajemník společnosti CGT energie v Lille zatčen a je soudně stíhán.

Francouzská stávka, zaměstnanci energetických společností, elektřina pro chudéTyto metody pracovníků mají přímý dopad na kapsy kapitalistů tím, že berou energii z komerčních sektorů měst nebo od výrobních jednotek, a dávají je těm, kteří mají méně, dokonce uskutečňují přenos energie v harmonogramech, kdy elektrické tarify mají rozdíl spotřeby, čímž mají dopad na peníze samotné energetické společnosti.

Nicolas Noguès, náměstek generálního tajemníka energetického oddělení CGT v Seine-Saint-Denis, vysvětlil, jak zasáhly průmyslové a obchodní oblasti, jako je Andorra nebo město Dieppe, kde se nacházejí důležitá průmyslová odvětví. Rovněž přerušili 400 kW vedení mezi Německem a Francií. Všechno to jsou milionové firmy. Bastien, aktivistický pracovník v EDF, řekl: „bereme kilowatty nejbohatších a vracíme je těm nejchudším.“ Tento způsob akce kromě skutečnosti, že postihuje dodavatele energie drastickým snižováním zisků, má hodnotu pozitivního dopad na domácnosti, protože miliony lidí v zemi trpí energetickým deficitem.

Tyto akce, které si získaly mezi lidmi obrovskou podporu, ukazují, že boj proti důchodové reformě není korporativní, jak ho odsuzuje francouzská vláda, ale pracovníci ukazují, že toto stávkové hnutí se vyznačuje silnou třídní solidaritou.

Ve Francii byla tato solidarita vyjádřena mezi pracovníky a studenty z různých odvětví, ať už v SNCF, RATP nebo mezi učiteli. Proto jsou studenti, kteří od 5. prosince chodí mezi stávkující, vítáni mezi pracovníky s otevřenou náručí, to samé platí pro učitele. Tato solidarita však nekončí pouhými slovy a jednoduchou podporou, projevuje se v činnostech, které probíhají každý den. Skvělým příkladem jsou dělníci v energetice, kteří během „dobré noci“ osvětlí miliony rodin, chudé rodiny z jejich vlastní dělnické třídy. Toto je obrovská síla, která vychází ze základny hnutí a která může umožnit porážku Makronovy reformy a její politiky.

 

Komentář: Takové zprávy nám mainstream na československé scéně z pochopitelných důvodů nepředkládá, aby se náhodou lidé v našich okrádaných koloniích neprobudili a nedošlo jim, jakou ve skutečnosti mají moc. People Power!

 

SOTT archiv: French Strike: Electricity workers light poor homes on Christmas, cut-off power to police and big business

Print Friendly, PDF & Email
Sdílejte

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

blank