Konzumace místní produkce je pro planetu nejlepším řešením

Naše voda
9.ledna 2020
Foto: WikiMedia Commons

 

Komentář: Konzumace místní produkce je naprostý základ pro trvale udržitelnou ekonomiku země. Je to první věc, o kterou by měl člověk usilovat v rámci své životosprávy. Společně s eliminací průmyslově zpracovaných potravin z jídelníčku je to také to nejlepší, co můžeme udělat pro naše zdraví. Všechno ostatní je postradatelný nadstandard, který je příjemným doplňkem životního stylu, ale neměl by na něm být založen způsob našeho stravování.

 

Jíst místní maso je pro životní prostředí lepší než přeprava veganských náhrad na dlouhé vzdálenosti. Zdůrazňují to ve svém stanovisku britští farmáři sdružení v organizaci Farming Forum čítající 40 000 lidí.

Portál Naše voda o tom informovala uvedená organizace. Britští farmáři ve stanovisku apelují na spotřebitelskou veřejnost, aby posuzovala dopady zemědělství na životní prostředí komplexně, nejen ve snaze nahrazovat stravu živočišného původu moderními alternativami.

„Hospodářská zvířata hrají klíčovou roli v potravinovém systému šetrnému k životnímu prostředí. Skot a ovce produkují přírodní hnojivo, využívají půdu, na které nelze pěstovat plodiny, a přeměňují pro člověka nevyužitelné rostliny na výživné maso a mléko. Vysoce zpracované potraviny, které jsou nabízeny jako alternativa k masu a mléčným výrobkům, poškozují naopak životní prostředí v každé fázi. Výroba surovin zahrnuje ničení přírodních ekosystémů, přeprava těchto složek po celé planetě spotřebovává obrovské množství paliva, výrobní proces pak spotřebovává ještě více paliva a elektřiny a také vytváří množství obalového odpadu,“ uvádí se v postoji Farming Forum.

Jako spotřebitelé máme všichni na výběr – podporovat tyto globální korporace nebo podporovat místní zemědělce, kteří mají skutečný zájem na zachování udržitelného prostředí, konstatuje se v závěru prohlášení.

 

Komentář: A je dobré připomenout, že hovězí z travnatých pastvin je nejveganštější položka v obchodě.

 

image_pdfimage_print

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

blank