Lidské tělo se ochlazuje, v 19. století byla průměrná tělesná teplota 37 stupňů

Novinky.cz / Právo
21.ledna 2020

 

Běžná teplota lidského těla klesá a už to není v průměru 37 stupňů Celsia, jak zjistila věda v 19. století. Z nové studie Stanfordské univerzity v USA vyplynulo, že „normální teplota“ je jen 36,6 stupně, což ostatně mnozí lidé již dlouhodobě takto vnímají. Vliv na teplotu organismu by mohly mít i klimatické změny, uvádí dále odborný časopis eLife.

Roku 1851 stanovil na základě svých měření v podpaží asi 25 tisíc pacientů německý lékař Carl Reinhold August Wunderlich, že má lidské tělo v průměru teplotu 37 stupňů.

Američtí vědci nyní porovnali 675 tisíc vzorků měření teploty od dob americké občanské války v šedesátých letech 19. století přes údaje z výzkumu o výživě ze 70. let 20. století až po klinická data z databáze Stanfordu z prvních let 21. století. Shromáždili tak měření za 157 let, která pocházela od 197 různých ročníků narození.

 

Od 36,1 do 37,7

„Zjistili jsme, že muži narození na začátku 19. století měli teplotu o 0,59 °C vyšší než je teplota dnešních mužů,“ stojí ve studii. Byl tak doložen trvalý pokles o 0,03 stupně Celsia v každé dekádě. U žen se průměrná teplota od 90. let 19. století snížila o 0,32 stupně Celsia, tedy o 0,029 °C každou narozeninovou dekádu.

Americký Národní institut zdraví (NIH) k tomu dodává, že jako průměrná tělesná teplota se 37 °C oficiálně uváděla přes 150 let, avšak nikdy nelze brát jednotlivá čísla zcela striktně – vždy záleží i na dalších faktorech, jako je například věk, aktivita daného člověka či příslušná denní doba.

„Úplně nejobecněji lze odhadovat, že normální tělesná teplota je mezi 36,1 a 37,2 °C,“ upřesnil NIH podle serveru Health.

 

Zcela se změnilo životní prostředí

Proč ale ten rozdíl oproti 19. století? „Změnilo se prostředí, ve kterém žijeme, a to včetně teploty v našich domovech, našeho vystavení mikroorganismům. Rovněž máme přístup i k jiným druhům potravin,“ konstatovala podle webu Science Alert vědkyně Julie Parsonnetová s tím, že se navíc měníme i fyziologicky.

 

Komentář: Nadužívání centrálního vytápění a klimatizace, jinými slovy stále častější pobyt v klimaticky neutrálních zónách, je podle autorů studie publikované na eLifeSciences.org dost možná jedním z klíčových faktorů

 

Mezi faktory, které ovlivňují změnu tělesné teploty, patří zvyšování tělesné hmotnosti a úbytek chronických infekcí. Odborníci se domnívají, že vliv na teplotu těla by v budoucnu mohly mít též změny klimatu. Zvláště pokud se vyrojí nové nemoci.

 

Komentář: Tento trend zřejmě není dobrá zpráva vzhledem k tomu, že tělo obvykle zvyšuje svoji teplotu s cílem zabít viry, které organismus napadnou. Znamená to, že více a více lidí ztratí základní schopnost, jak se přirozeně vypořádat s nemocí? Jedno je zřejmé – se všemi moderními pomůckami a pokrokem v medicíně jsou lidé současnosti ve všech ohledech více nemocní než kdykoliv v minulosti, přestože se dožívají vyššího věku. Místo pobytu v uměle udržovaných zateplených bytech a domech můžete vyzkoušet adaptaci na chlad, která vašemu zdraví prospěje po všech stránkách. Viz například ledový muž Wim Hof a jeho metoda.

SOTT archiv: Human body temperature has declined steadily over the past 160 years

image_pdfimage_print

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

blank