Opakující se, přirozená změna klimatu – vikingský runový kámen z 9.století zaznamenává obavy z příchodu 3-leté zimy

iDnes.cz
11.ledna 2020
Foto © Bengt Olof Åradsson

 

Jeden z nejznámějších runových kamenů zřejmě skrýval dosud neznámé poselství. Vikingové v něm zvěčnili své obavy z opakování krutých zim, které v šestém století zahubily polovinu obyvatelstva Skandinávie. S novou interpretací přišli podle agentury AFP experti ze tří švédských univerzit.

Rökský kámen z počátku 9. století je považován za první písemný doklad švédské literatury. Je na něm vytesán nejdelší runový nápis na světě. Dosud se mělo za to, že je to pomník, jenž dal vikingský válečník Varinn vztyčit na památku svého syna.

Ale přesný smysl textu, který kromě jiného popisuje hrdinské činy ostrogótského krále Theodoricha Velikého, vědcům po léta unikal. Švédští vědci nyní přišli s teorií, že autor do nápisu ve staré severštině ukryl i obavy Vikingů z možného příchodu období extrémních zim.

„Nápis na kameni pojednává o úzkostech po synově smrti a strachu z nové klimatické krize podobné té po roce 536 našeho letopočtu,“ stojí v nové studii, na níž se podíleli archeologové, filologové a odborníci na historii náboženství ze tří švédských univerzit.

Narážejí tak na prudké ochlazení vyvolané sérií vulkanických erupcí, které mělo v 6. století za následek rozsáhlou neúrodu a hladomor. Odhaduje se, že populace Skandinávie se zmenšila až o polovinu. Podle vědců se vzpomínky na katastrofu předávaly z generace na generaci a dokonce se mohly promítnout do severské mytologie.

 

Komentář: Sopečné erupce jsou průvodním jevem těchto proměn, ale hlavním činitelem klimatických zvratů bývají buď dopady kosmických těles nebo blízká setkání s nimi.

 

Některé pasáže na Rökském kameni odkazují i na sto let staré bitvy. Podle expertů ale možná šlo o jiné konflikty, než jsme si dosud mysleli. “Byla to bitva mezi světlem a tmou, teplem a zimou, životem a smrtí,” stojí ve studii.

změna klimatu, Vikingský runový kámen, ŠvédskoTa také upozorňuje na řadu přírodních jevů, k nimž došlo za života autora runového nápisu a které musel považovat za extrémně zlověstné. „Oblohu zbarvila do ruda silná sluneční bouře. Extrémní zima měla za následek špatnou úrodu. Nastalo zatmění slunce,“ řekl agentuře AFP archeolog Bo Gräslund z univerzity v Uppsale.

„Stačila by jedna jediná taková událost, aby to vzbudilo obavy z příchodu další Velké zimy,“ dodává Gräslund a odkazuje tak na pojem Fimbulwinter, který v severské mytologii označuje zimu trvající nepřetržitě tři roky a která oznamuje blížící se Ragnarok, tedy konec světa.

 

 

Komentář: Extrémní změny klimatu měly v průběhu historie vždy devastující dopady na existenci civilizací a nelze si nevšimnout, že podobně zásadní proměny začínají probíhat i v současné době…

 

SOTT archiv: Recurring, natural climate change: 9th century Viking runestone records fears of ‘3-year-long winter’

Print Friendly, PDF & Email
Sdílejte

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

blank