Obrovský závrt na Floridě, 2 mobilní domy jsou na pokraji zhroucení v Tallahassee na Floridě

CD Davidson-Hiers
USA Today
Překlad: NaSeveru.org
29.ledna 2020

 

Anwar El Khouri, 74, žije v mobilním domě na Floridě 11 lethas lived in a mobile home in Florida for 11 years. V úterý 28.ledna se před jeho vchodem vytvořil ohromný závrt.

El Khouri sdělil deníku Tallahassee Democrat, že se obává, že o dům přijde, protože zemina se neustále drolí ze stěn propadliny. Jeho mobilní dům společně s jedním dalším visí na okraji kráteru, který již pohltil jednu borovici. Závrt je ohraničen žlutou páskou s nápisem ‘Nebezpečná zóna, zákaz vstupu’.

El Khouri při popisu události, ke které včera došlo, vyprávěl, jak cítil, že se jeho dům třese a sám sebe se ptal: “Proměnila se nějak Země?”

Nemá tušení, proč k vytvoření závrtu došlo.

“Říkají mi, že takhle to na Floridě chodí.” Sám nikdy předtím, když bydlel v MIami, žádný závrt neviděl.

 

 

Victory Crosby (61), jeden ze sousedů, který žije necelých 200 metrů od místa ve stejném areálu pro mobilní domy, sdělil, že jeden menší závrt, velký asi jako malý bazén, se vytvořil nedaleko jeho domu před pár lety. Poté byl zavezen zeminou.

Poté, co spatřil tuto novou propadlinu, řekl, že zásadní otázkou zůstává, jak tyto závrty vznikají. “Pro mě je to neuvěřitelné,” prohlásil.

Závrty vznikají většinou přirozeně, obzvlášť v oblastech jako je Florida, kde je podloží z vápence nebo jiných, vodou snadno odplavitelných materiálů, informuje národní úřad U.S. Geological Survey. Může k nim dojít za dramatických okolností, jako v tomto případě, nebo k jejich vytvoření dochází postupně delší dobu. Mohou také vzniknout činností člověka během stavebních a konstrukčních prací nebo vypumpováním podzemní vody.

Policejní oddělení v Tallahassee reagovalo na oznámení o úterní události a evakuovalo obyvatele z několika blízkých domů. “Jsme rádi, že se nikomu nic nestalo, vyjadřujeme upřímnou lítost poškozeným rodinám”, napsali na Twitteru. Mluvčí dodal, že zabezpečení závrtu není v jejich kompetenci.

Zástupce ředitele požární služby v Tallahassee Richard Jones sdělil, že zodpovědné úřady budou závrt nadále “monitorovat” až do chvíle, než agentura pro ochranu životního prostředí (Environmental Protection Agency) vyhodnotí situaci. Potom bude záležet na majiteli pozemku a agentuře, aby společně podnikly další opatření.

 

Související článek: Závrty – průlomová pravda

SOTT archiv: ‘Unbelievable’: Giant sinkhole threatens to swallow 2 mobile homes in Tallahassee, Florida

Print Friendly, PDF & Email
Sdílejte

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

blank