Mandlové mléko: veganská alternativa k běžnému mléku s sebou nese těžký dopad na životní prostředí

Madeleine Aggeler
TheCut.com
Překlad: NaSeveru.org
8.ledna 2020

 

V posledních pěti letech narostla v USA konzumace mandlového mléka o více jak 250%. Mandlové mléko jako nízkokalorická, veganská alternativa k běžnému mléku, se stalo standardním zbožím v regálech obchodů s potravinami a v kavárnách po celé zemi, ale jeho narůstající popularita s sebou nese těžký dopad na životní prostředí. Podle zprávy, kterou přinesl začátkem ledna The Guardian, přináší ohromný nárůst poptávky, kterou svojí produkcí uspokojuje především Kalifornie, ničivé účinky na populaci včel, které se starají o opylovávání sadů s mandlovníky a počty uhynulých kusů medonosného hmyzu se v řádech měsíců počítají na miliardy.

“Můj dvůr je v tuto chvíli zavalen prázdnými úly, které nedávno poskytovaly domov zdravým včelstvům,” řekl Guardianu chovatel Dennis Arp. Stejně jako u mnoha jeho kolegů tvoří téměř polovinu Arpova příjmu pronájem úlů pro mandlové sady. Nyní však podle vlastních slov ztrácí ročně 30 a více procent včel každý rok, přičemž toto číslo odpovídá ztrátám u včelařů po celých Spojených státech. Jeden z průzkumů mezi komerčními včelaři došel k závěru, že během zimy 2018-19 zahynulo 50 miliard včel.

Včelaři jsou přesvědčeni, že za vysokou úmrtností včel, které se starají o opylování mandlovníků, stojí z části ohromné množství pesticidů, které se při pěstování mandlí používají – mnohem více, než u jiných plodin či ovocných stromů v Kalifornii, jejíž oblast Central Valley dodává 80% světové produkce mandlí. Navíc je opylování mandlovníků pro včely daleko větší zátěží, protože se musí probouzet ze zimního spánku o jeden až dva měsíce dříve, aby začaly svou práci. Když potom začnou, obrovské počty včelstev jsou koncentrované na velmi malém území a pokud dojde k onemocnění některých z nich, nákaza se velice rychle šíří.

Patrick Pynes, biovčelař, který vyučuje nauku o životním prostředí na Northern Arizona University ve Flagstaffu, řekl Guardianu: “Včely v mandlových sadech jsou využívány do extrému a není na ně brán žádný ohled. Vymírají, protože náš vztah k nim se stal zcela destruktivním.”

Aby zlepšili proces opylování, skupiny včelařů začaly se zaváděním programů na ochranu včel a s informováním konzumentů ohledně výrobků, které pocházejí z produkce šetrné vůči včelstvům. Například nezisková organizace “Bee Better” se spojuje s pěstiteli mandlovníků ve snaze zvýšit biodiverzitu a vysévá v sadech mezi stromy další rostliny jako divoké byliny, květiny, hořčičník a hřebíček.

Přes tuto snahu mají i ty nejšetrnější mandlové háje obrovský dopad na životní prostředí. Mandlovníky jsou mimořádně žíznivé rostliny. Podle zprávy v magazínu Mother Jones reported z roku 2014, je k produkci jediné mandle zapotřebí přibližně 4 litrů vody, což je neskutečné množství pro stát, který bývá tak často zasažen suchem.

Možná byste si mohli pro změnu na nějaký čas dopřát ovesné mléko?

 

Komentář: Více v článku Včely umírají v rekordním počtu – drsná pravda o naší posedlosti mandlemi (Bees are dying in record numbers: The deadly truth behind our obsession with almonds)

Další věc je, že ořechy obecně a mandle obzvlášť obsahují velké množství oxalátu – kyseliny šťavelové, která je v naší stravě problematická pro všechny, nejen pro osoby s náběhem na ledvinové kameny, artritidou nebo s problémy se zažíváním, jak se obecně uvádí.

 

SOTT archiv: Almond milk: Vegan milk alternative that comes with a heavy environmental cost

Print Friendly, PDF & Email
Sdílejte

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

blank